Avšak pravda je taká, že toto ovocie s názvom Chlebovník je celkom bežným plodom. No nie v našich končinách. Chlebovník je medzi plodmi akýmsi zázrakom, pretože by mohol nakŕmiť milióny ľudí. A to nie je všetko. Toto nie až tak známe ovocie, má viacero benefitov. Ide o najväčšie ovocie rastúce na strome na svete. Obsahuje stovky semienok a je bohaté na proteíny, draslík, vápnik a železo. A to všetko je dôležité pre zdravý vývoj a beh organizmu.
Nyree Zereha je rastlinný biológ v Chicagskej botanickej záhrade, ktorý študuje genetické rozdiely chlebovníka v Bangladéši. „V Bangladéši, kde je chlebovník národným ovocím, je považovaný za druhú najdôležitejšiu plodinu hneď po mangu.“ povedal Zerega pre Business Insider. „A pokiaľ tu máte priestor na to, aby ste mohli niečo pestovať, spravidla je to chlebovník. Najmä pre jeho ovocie a drevo.“
Okrem jedla, chlebovník poskytuje aj mnoho ďalšieho:
- Listy z chlebovníka sú zdrojom potravy pre kozy a iné zvieratá chované na farmách
- Kôra má oranžovú farbu a tradične bola využívaná, ako farbivo pre róby miestnych mníchov
- Strom produkuje lepkavú tekutinu podobnú latexu, ktorá sa využíva ako lepidlo
- Drevo zo stromu sa dá použiť na ďalšie spracovanie
Chlebovník je síce veľmi populárny v Bangladéši, no v Indii je ho nedostatok. Vedci sa domnievajú, že práve odtiaľto však strom pochádza a na území tejto krajiny by mohol zachrániť milióny hladujúcich a podvyživených ľudí. To je dôvod, prečo je chlebovník tak nesmierne dôležitý. Počas oberačky sa dá pokojne nazbierať z jediného stromu aj 150 plodov. A plody sa dajú zbierať dvakrát do roka. „Pokiaľ by ste zjedli 10 až 12 vnútorných častí tohto ovocia, nemuseli by ste jesť nič pol dňa.“ hovorí Zereha.
Toto ovocie by skutočne mohlo zachrániť svet. Je preto len otázkou času, kedy sa začne pestovať aj na miestach odkiaľ by malo pôvodne pochádzať. Keďže ide o obrovský počet stromov pre obrovské množstvo ľudí, môže to byť časovo náročný proces. Chlebovník pochádza z ostrovov vo východnej časti Indického oceána a západnej časti Tichého oceána. Prvýkrát ho zozbieral a rozšíril poručík William Bligh ako jednu z botanických vzoriek počas výpravy za lacným a vysoko-energetickým zdrojom potravy pre britských otrokov v Karibiku.
Pozri aj: Ako vyzerá ovocie bez svojej šupky? Väčšina z nich vás svojim vzhľadom rozruší
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku