Foto: Archív SITA/AP

S ľudstvom to vidí optimisticky.

Mnoho ľudí má obavy z toho, že sa ženieme do záhuby. Tým, ako devastujeme životné prostredie, si pod sebou pílime konár. Bill Gates to ale nevidí až tak pesimisticky a odporúča ľuďom prečítať si túto knihu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Toto by si podľa Gatesa mal prečítať každý

Ako informuje web Gates Notes, Hannah Ritchie, autorka knihy Not the End of the World (vo voľnom preklade Nie je to koniec sveta, kniha bola publikovaná v januári tohto roka) bola pred niekoľkými rokmi odhodlaná nájsť spôsob, ako zachrániť svet. Bola presvedčená o tom, že zažívame najtragickejšie obdobie, v akom sa kedy ľudstvo ocitlo. Natrafila ale na prácu Hansa Roslinga. Švédsky akademik sa preslávil tým, že pomocou údajov dokázal, že podľa mnohých ukazovateľov ľudského blahobytu napriek všetkému ľudstvo napreduje.

Ritchie sa rozhodla, že bude v jeho práci pokračovať a aj Gates priznáva, že ho Roslingovo zmýšľanie veľmi ovplyvnilo. Viac sa zameriava na dáta, nie na novinky, ktoré si večer môžete vypočuť v správach. Podobne ako Rosling, aj ona využíva tieto fakty na rozprávanie prekvapivo optimistického príbehu, ktorý je v úplnom rozpore s diskusiami o súdnom dni, s ktorými sa stretávame vo väčšine rozhovorov o zmene klímy.

Ritchie sa zaoberá najmä témou, ktorú mnohí nenávidia – udržateľnosťou. Ako odborníčka vysvetľuje, panuje mylná predstava, že svet bol kedysi udržateľný a že postupom času je taký čoraz menej. Definícia OSN hovorí, že udržateľnosť je „uspokojovanie potrieb súčasnosti bez toho, aby bola ohrozená schopnosť budúcich generácií uspokojovať svoje vlastné potreby“. Je však zrejmé, že tento koncept má dve časti. Udržateľnosť si vyžaduje zabezpečiť, aby každý človek dnes mohol žiť kvalitný a zdravý život, a nezhoršovať životné prostredie spôsobom, ktorý by ľuďom odňal túto možnosť v budúcnosti.

Situácie je vážna, no svet môže byť lepší

Podľa Ritchie ľudstvo nikdy nebolo v bode, kedy by spĺňalo obe podmienky udržateľnosti. Napriek tomu pokrok, ktorý sa dosiahol a bude pokračovať v oblasti detskej úmrtnosti, spolu s ďalšími šiestimi ukazovateľmi ľudského blahobytu vrátane hladu, úmrtnosti matiek pri pôrode, očakávanej dĺžky života, vzdelania, extrémnej chudoby a prístupu k základným zdrojom, ako je čistá voda, energia a hygiena, je dôvodom, prečo autorka tvrdí, že v súčasnosti žijeme lepšie ako kedykoľvek predtým.

Foto: SITA/AP

Myslí si, že veľké pokroky dosahujeme aj v oblasti ochrany životného prostredia. Je pravdou, že v súčasnosti je na tom životné prostredie horšie ako v minulosti. No robíme veľké pokroky, čo sa ale do večerných správ príliš často nedostane. Zlepšuje sa dostupnosť solárnej či veternej energie a na mnohých miestach sveta opäť začali narastať populácie zvierat, ktoré sa ocitli na pokraji vyhynutia.

To však neznamená, že situácia nie je zlá a nie je dôvod na obavy. Napríklad, znečistenie ovzdušia na celom svete stále zabíja 9 miliónov ľudí ročne. Ak sa vážne nezačneme zaoberať bojom proti zmene klímy a výrazne neznížime emisie, dôsledky pre ľudí a planétu budú katastrofálne. Svet je zlý, ale zároveň aj lepší. Tieto dve veci môžu byť podľa Ritchie pravdivé súčasne. Zároveň platí, že svet môže byť oveľa lepší a Ritchie vo svojej knižke popisuje kroky, ktoré môžeme podniknúť a Bill Gates s ňou v plnej miere súhlasí.

Uložiť článok

Najnovšie články