Čoskoro sa to možno stane realitou. Tom Cruise sa totiž rozhodol spolupracovať s NASA a vytvoriť tak film priamo z paluby Medzinárodnej vesmírnej stanice.
Poputuje Tom Cruise do vesmíru?
Herci neraz musia obetovať kvôli pripravovanému filmu veľa času a energie. Musia podstúpiť obrovské zmeny, precestovať svet a zžiť sa s postavou. Tom Cruise však tvorenie filmov posúva ešte o kúsok ďalej. Ako totiž informuje CNN, rozhodol sa spolupracovať s NASA a natočiť film priamo vo vesmíre. Natáčanie sa bude odohrávať na Medzinárodnej vesmírnej stanici, ktorá je považovaná za obrovské vesmírne laboratórium vznášajúce sa vyše 400 kilometrov nad Zemou.
NASA is excited to work with @TomCruise on a film aboard the @Space_Station! We need popular media to inspire a new generation of engineers and scientists to make @NASA’s ambitious plans a reality. pic.twitter.com/CaPwfXtfUv
— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) May 5, 2020
Tímy odborníkov sa na palube ISS striedajú už od roku 2000, pričom výlet na toto miesto si zaplatilo už aj niekoľko bohatých turistov. Natočených tu bolo už niekoľko filmov, vrátane dokumentárneho filmu z roku 2002, ktorému hlas prepožičal práve Tom Cruise. V roku 2012 zas vďaka Richardovi Garriottovi vznikol krátky sci-fi film Apogee of Fear.
Zatiaľ nie je jasné, kedy a ako sa natáčanie odohrá
Film s Tomom Cruisom by však bol jedinečný v tom, že by šlo o prvého herca, ktorý by sa kvôli natáčaniu vydal do vesmíru. Zatiaľ nie je jasné, kedy a ako sa natáčanie filmu odohrá a kto okrem herca sa stane členom posádky ISS. Rusko je zatiaľ jedinou krajinou, ktorá dokáže ľudí dopraviť na ISS a späť na Zem, SpaceX a Boeing však už pracujú na tom, aby sa to čoskoro zmenilo.
Zaujímavé je, že na rozdiel od predchádzajúcich projektov, NASA vesmírne lode vytvorené SpaceX a Boeingom nebude vlastniť. Obe spoločnosti budú mať právo samé predávať „lístky“ do vesmíru turistom z radov miliardárov. NASA okrem toho ešte v minulom roku predstavila plán, v rámci ktorého bude môcť ISS využívať aj na komerčné a marketingové aktivity.
Vesmírna stanica totiž vznikla vďaka vzájomnej spolupráci množstva krajín, jej primárnymi užívateľmi sú však Rusko a Amerika. Údržba vesmírnej stanice zas stojí ročne miliardy dolárov, NASA preto dúfa, že populárne médiá posunú vesmírnu agentúru o krok bližšie k tomu, aby premenila ambiciózne plány na realitu.
CNN
Nahlásiť chybu v článku