Tehotenstvo je jedna z najprirodzenejších, aj keď najbolestivejších vecí na svete. Ako z toho môže mať žena fóbiu?

Napríklad taká Samantha hovorí: „Bojím sa, že v mojom bruchu rastie netvor.“ Bizarná myšlienka, Samantha však trpí tzv. tokofóbiou, teda fóbiou z tehotenstva a pôrodu. Nedávne štúdie dokazujú, že tokofóbia postihuje až 14% žien po celom svete.

Článok pokračuje pod videom ↓

26-ročná žena hovorí: „Neustále na to musím myslieť. Desí ma pohľad na tehotnú ženu a pri rozhovore o tehotenstve sa roztrasiem, potím sa a mám záchvat paniky.“ Medzi tokofóbiou a nervozitou, či strachom z tehotenstva a pôrodu, je však rozdiel. Strach je v tomto prípade normálny.

Ženy trpiace extrémnou formou tokofóbie sú schopné robiť mimoriadne opatrenia, aby sa tehotenstvu za každú cenu vyhli. Rena Gough vedie hypnoterapie pre ženy trpiace tokofóbiou a vyjadrila sa: „Niektoré ženy radšej podstúpia prerušenie tehotenstva, len aby tým procesom nemuseli prejsť, alebo urobia všetko preto, aby sa tehotenstvu vyhli.“

Samantha chodí každý týždeň na terapiu, hovorí však, že priatelia a rodina jej príliš nepomáhajú, keďže jej vravia, že to nič nie je, a že len preháňa: „Môj manžel roky túžil po rodine. Snažila som sa čeliť svoju strachu a vysadiť antikocepciu, teraz sa však za každú cenu vyhýbam sexu, pretože sa tak veľmi bojím. Dokonca som premýšľala aj nad tým, že budem brať tabletky tak, aby o tom manžel nevedel a tvrdiť, že nemôžem otehotnieť.“

pexels.com

Žena dodáva: „Jednoducho neznesiem pomyslenie na to, že niečo vo mne dýcha, rastie a kope mi do rebier a do pľúc. Nedôverujem svojmu telu, že to zvládne, aj keď viem, že práve na to bolo stvorené.“

Pôrodná asistentka Sophie King hovorí, že dvermi prechádza čoraz viac žien s tokofóbiou, čo predtým nebolo bežné. Možno je to tým, že sa zvyšuje aj výskyt úzkostných porúch, s ktorými sa tokofóbia spája. Prieskum z roku 2013 udáva, že len v Británii trpí úzkosťami 8,2 milióna žien vo veku medzi 16 až 24 rokov. Ženy trpia úzkosťami trikrát častejšie než muži.

33-ročná Laura taktiež navštevovala terapie, ktoré jej mali pomôcť vyrovnať sa s tokofóbiou predtým, než porodí svojho synčeka: „Pôrodu som sa bála odkedy si pamätám, čo možno pramení z tých strašných scén, čo som videla v dokumentoch a vo filmoch v televízii. Ani príbehy o pôrodoch, ktoré dopadli zle, tomu veľmi nepomohli.“

pexels.com

Laura si spomína napríklad na prípad známej, ktorá rodila šesť dní, alebo ďalšej, ktorá tvrdila, že mala pocit, ako keby ju trhalo na dve časti. Myšlienka na pôrod bola jednoducho príliš bolestivá na to, aby ju dokázala zniesť. Vždy túžila po rodine, keď sa však dozvedela, že je tehotná, počiatočnú radosť čoskoro vystriedala hrôza z toho, že bude musieť rodiť.

Sophie hovorí, že existujú dva typy tokofóbie: primárna, ktorá sa objavuje u žien, ktoré nikdy nerodili a sekundárna, ktorá sa objavuje u žien po traumatizujúcom pôrode zo strachu, že by bolestivým procesom museli prejsť znova. Strach môže byť následkom zneužívania v detstve, depresie, ale aj gynekologických problémov. Okrem toho, médiá často vyobrazujú pôrod ako surovú hrôzu, a to by sa malo čím skôr zmeniť.

Nápomocné pri liečené tokofóbie môžu byť dychové cvičenia, nácvik relaxácie, vizualizácia či hypnóza. Možnosťou je aj konzultácia pôrodu cisárskym rezom. Dobré je aj to, ak sa ženy delia o svoje pozitívne zážitky spojené s pôrodom a pomôžu tak ostatným prekonať svoj strach. Samantha hovorí: „Dovolila som strachu, aby stál v ceste mojej rodine a šťastiu. Dúfam však, že raz sa môj sen splní, prestanem sa báť a budem mať skutočnú rodinu.“

Stretli ste sa už s tokofóbiou aj vy?

Pozri aj: Mať dieťa je podľa vedcov tým najhorším rozhodnutím, aké môžete vo svojom živote spraviť

bbc
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov