Foto: TASR - Jaroslav Novák

Aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku.

Na Slovensku dnes pribudlo 3 480 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pozitivita je až 21 %. Ide o najvyšší počet prípadov za jeden deň v 3. vlne a aj od jari.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na Slovensku za uplynulý deň vykonali 22 228 antigénových testov, z ktorých pribudlo 610 pozitívnych prípadov. Z nich tvorili nezaočkovaní alebo len čiastočne zaočkovaní ľudia takmer 73 percent, v prípade PCR testov to bolo viac ako 71 percent, uvádza hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) v utorok nevylúčil zmenu COVID automatu ani výhody pre očkovaných. Zdôraznil však, že výhody ani nesľubuje. Informoval, že v utorok o COVID automate hovoril aj s hlavným hygienikom SR Jánom Mikasom. Jeho prehodnotením sa bude zajtra zaoberať konzílium odborníkov. S Mikasom sa minister rozprával aj o výhodách pre zaočkovaných v najhorších okresoch.

Foto: TASR/AP

Situácia na Dušičky

K aktuálnej epidemickej situácii sa dnes vyjadril aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Ten očakáva na konci októbra denne  2500 až 3500 pozitívne testovaných na nový koronavírus. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády s tým, že vývoj kopíruje predpoklady ministerstva. Minister taktiež ešte včera pripustil isté zmeny v Covid automate, no nič presnejšie zatiaľ nevieme.

Ministerstvo predpokladá denné príjmy pacientov na úrovni 150 až 250. Počet hospitalizovaných by mohol dosiahnuť 1600 ľudí, na umelej pľúcnej ventilácii by mohlo byť do 170 pacientov. „Denný priemer úmrtí očakávame medzi 23 až 32 osôb a celkový priemer za október 450 až 550 ľudí,“ podotkol Lengvarský s tým, že epidemický vývoj kopíruje predpoklady.

„Sme na 19 percentách obsadenosti nemocníc, ale vidíme veľké regionálne rozdiely,“ povedal minister. Poukázal pritom na nemocnicu v Prešove, kde je zaplnených 44 percent maximálnej kapacity, zatiaľ čo v Nitre len približne sedem percent.

Lengvarský vyhlásil, že v súvislosti s blížiacimi sa Dušičkami neuvažuje nad sprísnením cestovania ani nad zavedením celoplošného testovania. Vo štvrtok (21. 10.) by sa malo zaoberať konzílium odborníkov aj výhodami pre zaočkovaných v tzv. čiernych okresoch. „Nechcem vstupovať do toho, do ktorých opatrení je možné siahnuť a do ktorých nie,“ podotkol minister.

Foto: TASR – Pavel Neubauer

Aktuálne sa v školách prezenčne vzdeláva okolo 94 percent žiakov, dištančným spôsobom šesť percent školákov. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

„Niekde okolo piatich percent žiakov sa vzdeláva online a jedno percento rozdelene, a to buď cez konzultácie cez telefón, alebo na základe pracovných listov a osobných kontaktov,“ povedal minister školstva. Zároveň informoval, že dáta poskytuje 87 percent škôl. V súvislosti k rokovaniam o zvyšovaní platov učiteľov sa minister školstva ešte nechcel vyjadrovať. „Stále diskutujeme, s pánom premiérom som sedel aj ostatné dni, aj teraz ideme na ďalšiu debatu,“ povedal Gröhling.

Rozdelenie okresov od pondelka

Od pondelka (25. 10.) bude podľa COVID automatu v stupni ostražitosti (oranžové okresy) 12 okresov. Máme aj viac červených okresov, tých bude 27. V čiernej farbe máme prvé okresy, bude ich 10. Zvýšil sa počet bordových okresov, a to na 30. V stupni monitoringu (zelená farba) nemáme ani jeden okres.

Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR

V stupni ostražitosť budú okresy (oranžová farba):

  • okres Bratislava I.-V., okres Dunajská Streda, okres Galanta, okres Komárno, okres Partizánske, okres Pezinok, okres Šaľa, okres Trnava,

V I. stupni ohrozenia (červená farba):

  • okres Bánovce nad Bebravou, okres Banská Štiavnica, okres Brezno, okres Gelnica, okres Hlohovec, okres Ilava, okres Levice, okres Malacky, okres Myjava, okres Nitra, okres Nové Mesto nad Váhom, okres Nové Zámky, okres Piešťany, okres Považská Bystrica, okres Prievidza, okres Púchov, okres Revúca, okres Rimavská Sobota, okres Rožňava, okres Senec, okres Senica, okres Topoľčany, okres Trenčín, okres Turčianske Teplice, okres Žarnovica, okres Zlaté Moravce, okres Zvolen.

V II. stupni ohrozenia (bordová farba):

  • okres Banská Bystrica, okres Bytča, okres Detva, okres Dolný Kubín, okres Humenné, okres Kežmarok, okres Košice I.-IV., okres Košice-okolie, okres Krupina, okres Liptovský Mikuláš, okres Lučenec, okres Martin, okres Medzilaborce, okres Námestovo, okres Poltár, okres Poprad, okres Prešov, okres Ružomberok, okres Skalica, okres Snina, okres Sobrance, okres Spišská Nová Ves, okres Trebišov, okres Veľký Krtíš, okres Vranov nad Topľou, okres Žiar nad Hronom, okres Žilina.

V III. stupni ohrozenia (čierna farba):

  • okres Bardejov, okres Čadca, okres Kysucké Nové Mesto, okres Levoča, okres Michalovce, okres Sabinov, okres Stará Ľubovňa, okres Stropkov, okres Svidník, okres Tvrdošín.

Tieto pravidlá platia v III. stupni ohrozenia (čierna fáza)

V čiernej fáze sú opatrenia najprísnejšie, dotknú sa už aj zaočkovaných. Rúška sú povinné aj v exteriéroch, v interiéroch musí mať človek nasadený respirátor. Výnimky platia podľa vyhlášky hlavného hygienika, majú ju napríklad deti v základných školách počas vyučovania, a to len vo vymedzenom priestore, teda v triede.

V čiernej fáze by mal byť vyhlásený núdzový stav, ten by však mal byť vyhlásený na potreby obmedzovania pohybu aj v bordových okresoch, stále však vyhlásený nebol. V čiernych okresoch má platiť zákaz vychádzania po 21. hodine s výnimkami a už aj zákaz cestovania medzi okresmi. Pohyb však zatiaľ obmedzený nijako nebude, keďže na prijatie núdzového stavu nie je politická vôľa.

Svadby, oslavy, večierky aj kary sú v čiernej farbe zakázané, a to aj pre plne očkovaných. Čo sa hromadných podujatí týka, povolené sú len pre zaočkovaných a povinný je zoznam účastníkov.

Čo sa týka bohoslužieb, v čiernej fáze sú pre plne zaočkovaných v limite 100 účastníkov, povinný je zoznam účastníkov. Pre OTP je povolená 1 osoba na 15 metrov štvorcových. Do kostola sa dostanú aj nezaočkovaní, povolená je len jedna osoba na 25 metrov štvorcových. Návštevy v nemocniciach ostávajú povolené, no musia byť so súhlasom zriaďovateľa alebo riaditeľa.

Fitká sa zatvárajú, nebudú môcť byť otvorené už ani pre očkovaných. Rovnako to platí aj pre wellness, aquaparky a kúpele. Zatvorené ostávajú pre všetky kategórie aj reštaurácie. Povolený je okienkový predaj a rozvoz. Rovnako sa musia zatvoriť aj všetky ubytovacie zariadenia a hotely. Čo sa týka múzeí a galérií, na prehliadku môže ísť len zaočkovaný a aj tu je povolený len jeden návštevník na 15 metrov štvorcových.

Tieto pravidlá platia v II. stupni ohrozenia (bordová fáza)

Bordová fáza výrazne sprísňuje opatrenia, tentokrát už aj pre očkovaných. Otázne však je, či vláda schváli aj núdzový stav, ktorý jej umožní zaviesť opatrenie, ako napríklad zákaz cestovania na dovolenku z bordového okresu, informuje Denník N. V bordových okresoch ale od pondelka začína platiť obmedzenie pohybu a to po 21. hodine.

V okresoch druhého stupňa ohrozenia, čiže v bordových okresoch, musia ľudia počítať s povinným respirátorom v interiéri a nosením rúška v exteriéri na hromadných podujatiach pri vzdialenosti do dvoch metrov. Pre vybrané skupiny naďalej platí výnimka z ich nosenia. Ľudia sa v okrese už nemôžu pohybovať bez obmedzení. Výnimka je od 21 hodiny do 5 hodiny ráno. Pre tieto okresy platí nevyhnutnosť núdzového stavu. Vyplýva to z platného COVID automatu. Počas zákazu nočného vychádzania však budú platiť výnimky.

Hromadné podujatia

Hromadné podujatia pre kompletne zaočkovaných sú bez limitu. Pre režim OTP platí na hromadných podujatiach obmedzenie kapacity na maximálne 25 percent. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, v tomto režime platí na hromadnom podujatí maximálne do 50 osôb. Pri základnom režime platí, že na hromadných podujatiach môže byť maximálne 6 osôb. Obmedzenia budú platiť podľa príslušného semafora. Pre všetky tri typy hromadných podujatí platí, že organizátor musí mať zoznam účastníkov.

Keďže svadby, kary, oslavy, večierky, ale aj hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania zaradili v COVID automate medzi vysokorizikovú aktivitu, pre kompletne zaočkovaných platí, že v interiéri môže byť maximálne 20 osôb. Pre režim OTP aj základ platí úplný zákaz konania týchto podujatí.

Kompletne zaočkovaní môžu na bohoslužby chodiť bezlimitne. V režime OTP platí, že obsadená môže byť maximálne 25 % kapacity. Pokiaľ nie je určiteľná kapacita, platí maximálne do 50 osôb. Pre bohoslužby v režime základ platí, že na 15 štvorcových metrov môže byť maximálne jedna osoba. Vo všetkých troch režimoch taktiež platí povinnosť mať zoznam účastníkov.

Zakázané činnosti

Pre základný a aj režim OTP v bordových okresoch platí aj zákaz pre: fitnes, plavárne, wellness, športové súťaže, akvapark či kúpele, ak nevyplývajú zo zdravotnej indikácie.

Reštaurácie a ubytovacie zariadenia

Čo sa týka reštaurácií, tie sú otvorené len pre očkovaných. OTP aj základ môžu využiť okienkový predaj. Pri OTP režime je povolený pobyt na terase, no s prísnymi hygienickými pravidlami. Ubytovacie zariadenia môžu byť otvorené len pre plne zaočkovaných a režim OTP, pri ktorom ale platia prísnejšie opatrenia. Pokiaľ máte test alebo ste ochorenie prekonali, môžete sa ubytovať v hoteli s tým, že budete na izbe len členovia spoločnej domácnosti, a to max. 2 osoby na jednej izbe alebo členovia domácnosti v jednej izbe. Reštaurácie sú pre vás však zakázané.

Tieto pravidlá platia v I. stupni ohrozenia (červená fáza)

V červenej fáze sú opatrenia ešte prísnejšie. Rúška budú naďalej povinné v interiéroch, povinné budú aj v exteriéroch na hromadných podujatiach s rozšírenými výnimkami a pri vzdialenosti do 2 metrov. Organizátori a prevádzkovatelia sa aj v tejto fáze môžu rozhodnúť, či svoje podniky a prevádzky otvoria buď pre všetkých (očkovaní aj neočkovaní), len pre očkovaných alebo aj pre očkovaných, neočkovaných a otestovaných. Od toho sa ďalej odvíjajú pravidlá.

Pri hromadných podujatiach platí:

  • len plne zaočkovaní – podujatie je bez limitu účastníkov, povinný je však zoznam účastníkov,
  • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 – maximálne 25% kapacity, pokiaľ nie je určiteľná kapacita maximálne do 150
    osôb, povinný zoznam účastníkov,
  • ak nebude vyžadovať COVID preukaz – maximálne 10 osôb, obmedzenia podľa príslušného semaforu, povinný zoznam účastníkov.

Svadby, oslavy

  • len plne zaočkovaní –max. 50 osôb v interiéri a 80 v exteriéri, resp. podľa príslušného semaforu, povinný zoznam účastníkov,
  • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 – maximálne 25 osôb v interiéri a 40 v exteriéri, resp. podľa príslušného semaforu, povinný zoznam účastníkov,
  • ak nebude vyžadovať COVID preukaz – zákaz.

Čo sa týka bohoslužieb, v červenej fáze sú pre plne zaočkovaných bez limitu, povinný je zoznam účastníkov. Pre OTP je povolená 25 % kapacita, pokiaľ nie je určené inak, tak do 150 návštevníkov. Do kostola sa dostanú aj nezaočkovaní, povolená je len jedna osoba na 15 metrov štvorcových. Návštevy v nemocniciach ostávajú povolené, no musia byť so súhlasom zriaďovateľa alebo riaditeľa.

Fitness

  • len plne zaočkovaní – max. 50 osôb alebo min. 15 m2/osoba,
  • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 –max. 10 osôb alebo min. 25 m2/osoba, povinný zoznam účastníkov,
  • ak nebude vyžadovať COVID preukaz – zákaz.

Wellness a aquaparky

  • len plne zaočkovaní – bez limitu iba pre wellness zákazníkov zariadení ubytovacích služieb, pre ostatné zriadenia max. 10 osôb,
  • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 –max. 10 osôb iba pre wellness zákazníkov zariadení ubytovacích služieb, pre ostatných zakázané,
  • ak nebude vyžadovať COVID preukaz – zákaz.

Reštaurácie a ubytovacie zariadenia

  • len plne zaočkovaní – v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi; exteriér bez obmedzení,
  • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 – v interiéri 4 osoby pri stole alebo osoby z jednej domácnosti, 2 metre rozostupy medzi stolmi; exteriér bez obmedzení,
  • ak nebude vyžadovať COVID preukaz –okienkový predaj (zachovaný zostáva aj rozvoz).

Čo sa týka múzeí a galérií, je to bez obmedzenia pri kompletne zaočkovaných. V režime OTP môže byť na prehliadke max. 10 osôb, ak pustia základ, platí rozmedzie 1 návštevník na 15 metrov štvorcových.

Čo sa ubytovacích zariadení týka, rovnako platí obmedzenie v prípade, že majiteľ nebude vyžadovať COVID preukaz. V tomto prípade musia byť ubytovacie zariadenia zatvorené. U plne očkovaných, otestovaných a tých, čo prekonali ochorenie, sa môžu ubytovať len členovia spoločnej domácnosti, a to max. 2 dospelé osoby na jednej izbe alebo všetci členovia domácnosti v jednej spoločnej izbe.

Tieto pravidlá platia v stupni ostražitosti (oranžová fáza)

V stupni ostražitosti, ktorý je na mape okresov zobrazený oranžovou farbou, budú od pondelka platiť nové pravidlá. Rúška budú naďalej povinné v interiéroch, povinné budú aj v exteriéroch na hromadných podujatiach. Organizátori a prevádzkovatelia sa môžu rozhodnúť, či svoje podniky a prevádzky otvoria buď pre všetkých (očkovaní aj neočkovaní), len pre očkovaných alebo aj pre očkovaných, neočkovaných a otestovaných. Od toho sa ďalej odvíjajú pravidlá.

Pri hromadných podujatiach platí:

  • len plne zaočkovaní – podujatie je bez limitu účastníkov,
  • kombinácia očkovaní, otestovaní, prekonali COVID-19 – v interiéri na sedenie max. 25 % kapacity, exteriér max. 50% kapacity, maximálne však do 1 000 ľudí v exteriéri alebo 500 v interiéri,
  • ak nebude vyžadovať COVID preukaz – v interiéri na sedenie môže byť 25 % obsadenej kapacity a v exteriéri 50 %. Maximálne však do 200 osôb v exteriéri a 100 v interiéri. Na státie v exteriéri do 100 a v interiéri do 50, organizátor je povinný viesť zoznam účastníkov.

Svadby, oslavy

Podobne je to aj pri svadbách, karoch a oslavách. Ten, kto danú udalosť organizuje, si vyberie, akú skupinu pustí. Aj pre plne zaočkovaných však budú platiť obmedzenia, a to max. 100 ľudí v interiéri a 200 v exteriéri. Ak bude oslava pre očkovaných, otestovaných alebo prekonaných, bude tam môcť byť maximálne 50 ľudí v interiéri alebo 100 v exteriéri. Tí, čo však nie sú očkovaní a nemajú ani test, na takúto udalosť nesmú ísť.

Podobný princíp platí aj pri bohoslužbách v kostoloch, ale aj na športových podujatiach. Návštevy v nemocniciach sú v tejto fáze povolené, pri otestovaných a neočkovaných je to na základe povolenia riaditeľa alebo zriaďovateľa. Čo sa týka fitnes centier, tie ostávajú otvorené, pre plne zaočkované osoby je vstup bez limitu. Pre neočkovaných, otestovaných alebo tých po prekonaní je to pri kapacite 20 ľudí. Ak od vás nebudú vyžadovať COVID preukaz, kapacita je len 10 ľudí.

Reštaurácie a ubytovacie zariadenia

Do aquaparkov a wellnes nesmú púšťať bez kontroly. To znamená, že vstup v tejto fáze majú povolený len očkovaní alebo otestovaní alebo tí, ktorí prekonali ochorenie. Pri reštauráciách a podnikoch prichádza k obmedzeniam aj u očkovaných ľudí. V interiéri budú môcť byť pri jednom stole najviac 4 osoby, medzi stolmi musia byť 2-metrové rozostupy. Na terase je počet osôb neobmedzený. Ak však majiteľ reštaurácie nebude vyžadovať COVID preukaz, interiér musí byť zatvorený, na terase môže byť najviac 10 ľudí.

Čo sa týka múzeí a galérií, je to bez obmedzenia. Ak dané múzeum však nebude vyžadovať COVID preukaz, platí obmedzenie na individuálne prehliadky alebo jeden návštevník na 12 metrov štvorcových.

Čo sa ubytovacích zariadení týka, rovnako platí obmedzenie v prípade, že majiteľ nebude vyžadovať COVID preukaz. V tomto prípade musia byť ubytovacie zariadenia zatvorené. Pre plne očkovaných, otestovaných a tých, čo prekonali ochorenie je to bez obmedzení, výnimku má wellnes a sauny, ktoré sa riadia vlastnými pravidlami.

Uložiť článok

Najnovšie články