Počas druhej svetovej vojny sa medicína dočkala opäť nových, modernejších postupov. Lekári začali vykonávať niektoré operácie aj v nie celkom „klasickom“ prostredí. Museli zachraňovať životy tam, kde to bolo potrebné. Tým pádom neboli viazaní len na operačné sály.
V roku 1952 lekári vykonali prvú úspešnú operáciu, kedy sa im podarilo zastaviť a znovu naštartovať srdce pacienta. Táto udalosť sa stala významným medzníkom v oblasti modernej transplantácie.
Počas vojny vo Vietname lekári vykonali úplne prvú transplantáciu srdca. Bohužiaľ, v tom čase ešte hojenie nebolo na takej úrovni ako dnes. Pacient umrel na zápal pľúc iba 18 dní po operácii.
Medicína stále viac a viac napredovala. Nové metódy, nové nástroje. Operačné sály často vyzerali ako stvorené pre výskumníkov z NASA. V tom čase už mala každá nemocnica vlastné operačné sály.
V roku 1970 boli operácie už rutinnou záležitosťou. Hojenie rán sa výrazne zlepšilo a riziko infekcie už tiež nebolo také vysoké. Do popredia sa dostávala minimálne „invazívna“ chirurgia a taktiež laparoskopia.
V neskorých 70. a v začiatkoch 80. rokov sa do popredia dostala hlavne plastická chirurgia. Operácie sa stali akousi formou „relaxácie“ a nie nutne prostriedkom na záchranu života.
V roku 1980 boli vynájdené prvé silikónové implantáty a operácia na zväčšenie pŕs sa stala veľmi populárnou a bežnou záležitosťou.
S inováciou a dobou išla ruka v ruke aj experimentálna medicína. V Rusku napríklad pacientovi pred operáciou srdca vysypali na hruď ľad namiesto anestézie.
Pokrok však napredoval aj v oblasti „veteriny“. V roku 1996 absolvoval 18-mesačný biely tiger Bonah operáciu kolena. Operácia bola úspešná a vykĺbené koleno bolo napravené.
Na začiatku 21. storočia sa ako najväčší problém javila práve obezita. V tomto období boli najpopulárnejšie operácie, kde pacientom zmenšili žalúdky ako preventívne opatrenie pri priberaní na váhe.
V posledných rokoch sa pri rôznych chirurgických zákrokoch začalo viac spoliehať na robotiku a rôzne špeciálne technológie. Operačný Systém da Vinci Xi by raz mohol umožniť lekárom vzdialene pracovať na akejkoľvek operácii.
V roku 2015 došlo k prvej úspešnej transplantácii tváre u hasiča, ktorý utrpel vážne popáleniny ešte v roku 2001. Na transplantácii pracovalo viac ako 100 odborníkov celých 26 hodín. Tomu sa hovorí skutočný lekársky zázrak.
zdroj: interez.sk (Lucia M.), techinsider.io
Nahlásiť chybu v článku