Tiež ste už mali niekedy taký ten smutný pocit, že sa na tom našom Slovensku nič prevratné nedeje? Existuje kopec ľudí s úžasným množstvom skvelých nápadov, ktorí sa nebáli a rozhodli sa dokázať, že vždy sa oplatí ísť si za svojimi snami. Prinášame vám náš nový seriál, kde sa budeme venovať zaujímavým, úspešným a hlavne slovenským nápadom.
Mnohé, možno aj všetky z nich už poznáte, ale sme si istí, že sa stále medzi nami nájdu aj takí, pre ktorých to bude niečo nové. V druhej časti predstavujeme Pískacie tričká, LowCost, Chytrô a Forest Skis.
Pískacie tričká
Možno sa čudujete, čo to za výmysel môžu byť tie pískacie tričká. Každopádne sú to tričká. Nie len také hocijaké. Látka používaná na tričká je tkaná v pletárni na Morave, šije sa u nás, na Slovensku, priamo v dielni, kde tieto úžasné tričká vznikajú. Strih trička si môžete zvoliť sami, pokojne na mieru. „Dopyt po rôznych veľkostiach mi vnukol nápad ušiť triká vlastné, aby sa otcovia podobali synom, dcéry mamám, aby si triká mohli kúpiť tuční, aj chudí, krpatí, aj bigsize, partnerlook, aj jednotlivci.“ Nemusia to dokonca byť len tričká, ale pokojne aj šaty, tepláky, dečky či detské body. Teraz sa dostávame k tomu, že prečo práve pískacie tričká. Skúste zaloviť v pamäti do svojho detstva. Nechceli by ste jednoducho pískacie tričko? Nápad skrsol v hlave Silvie Némethovej, ktorá má za sebou školu grafiky i grafického dizajnu po tom, čo sa jej narodili deti. K dostaniu žiadne také nebolo, ale pre šikovné ruky to predsa byť problém nemôže. A takto sa zrodil nápad čosi aké vytvoriť. Tričká si obľúbili jej deti, deti jej kamarátok, neskôr deti jej kamarátkiných kamarátok a… Tak vznikli úžasné pískacie tričká. Čo je na nich skvelé? Nie sú len pre deti! Radosť z drobností, ktorú akosi mnohí vekom strácame, si môžete takto milo pripomenúť rôznymi „pískačkami“ a farbami, ktoré si sami namixujete na ich stránke a o pár dní budete chodiť po svete s ešte širším úsmevom ako doteraz. Nájdete ich aj na facebooku.
Zdroj: Pískacie tričká
LowCost
Počuli ste už legendu hovoriacu o ponožkách, v ktorých budú vaše nohy sexi aj po týždni (či dvoch) a prežijú aj vojnu? Áno, sú to LowCost ponožky. Low… Čo? Okej, pôjdeme na to pomalšie. „LowCost je značka, spolok, i lifestyle. Každý si v tom nájde to svoje. V prvom rade sme skejťáci, ktorí majú radi skateboarding a žijú ním.“ O chalanoch ste sa už čo-to mohli dozvedieť aj v našom rozhovore. Celé to vlastne začalo spontánnym nápadom. Chuť cestovať, zažívať, baviť sa a skejtúvať – ku tomu ale seriózna zárobková činnosť neprichádzala do úvahy. A to sa popritom stíhalo ešte štúdium. Že sa to nedá? Čoby nie, rožky a rum do vačku a ide sa. Precestovali Slovensko (a to vtedy ešte vlaky neboli zadarmo), stihli prvú Lowcost tour 2014 (ktorá sa však konala v roku 2013), spávalo sa bárskde von, … Natočilo sa prvé video, zaužívala sa fráza lowcost, prikmotril sa nápad čosi vytvoriť, a keďže dobré vzťahy sa oplatí mať vždy a s každým, aj s výrobcami ponožiek, vznikli luxusne pohodlné ponožky LowCost. Chalani sa dostali do povedomia a takto neskôr prišli na rad tričká, šiltovky a rôzne iné predmety, ktoré nájdete na ich stránke a ktorých kúpou môžete aj vy podporiť skateboarding na Slovensku. Všetky peniaze idú na skateové akcie a do skateparkov, aby teda bolo kde jazdiť a nebol tento šport, ako častokrát stále mnohými je, považovaný za vandalizmus. Kde chuti jesto viac ako grošov, dá sa všetko. LowCost.
Zdroj: LowCost
Chytrô
Ďalším projektom je knihárska dielňa Chytrô z Banskej Štiavnice, za ktorou stoja Miro, Martina, Lukáš, rezačka Josef Huňát a pes Tobias. Chytrô sa drží hesla: „Paper punk is not dead“ a ručne vyrábajú neskutočne krásne, živé, zošity a zápisníky, ktoré ale chytro rozhodne nevznikajú. Ich výroba si vyžaduje kúšťok času, možno aj taký väčší kus, takisto aj trpezlivosti a precíznych rúk. V dnešnej modernej dobe už asi málokde stretnete človeka, ktorý si len tak zapisuje čosi perom na papier, na všetko už máme tie smartfóny, ktoré občas pôsobia byť viac smart ako sme my sami. Ako teda taký zápisník vzniká? Papier je najskôr údajne potrebné jemne pohladiť, aby sa prebudil, potom vraj lepšie príjme vaše myšlienky, ako písané, tak pokojne i kreslené. Pomocou knihárskej kosti sa papier skladá, pomocou šidla dierkuje, potom sa prešije, zalepí obálka, celé sa to oreže … A zápisníky sú na svete. Motívy sú naozaj rôznorodé, určite si s nejakým padnete do oka! Či už to bude Bratislava, Banská Štiavnica, Dunaj, Piešťany, nejaké tie zvery, alebo to bude čosi ovocné, pripomínajúce leto, je na vás. Ak vás zápisníky zaujali, nájdete ich napríklad aj na facebooku, kde si môžete pozrieť aj miniseriál o výrobe takého zápisníčka.
Zdroj: Chytrô
Forest Skis
Tentokrát tu máme čosi iné, ako doposiaľ. Nejde o oblečenie, bársaké doplnky, ani o jedlo či nápoje. Forest Skis, projekt, ktorý skrsol v hlavách dvoch súrodencov, ktorých mená sú Jakub a Viktor Devečkovci. Spolu sa rozhodli vyrábať lyže a neskôr si založiť vlastnú značku. Nie len také hocijaké lyže, ale celokarbónové s dreveným povrchom a jadrom, lyže s dušou. Jakub študuje na Technickej univerzite v Mníchove a stihol sa podieľať aj na vývoji ekologického vozidla, ktoré vyhralo posledný ročník v „Shell Eco Marathon“, najprestížnejšej súťaži v tomto odvetví. Viktor je študentom VUT v Brne a stojí za celým nápadom. Obaja sú milovníci lyží, i keď sa im už mnohé podarilo zošrotovať. Ale predsa len, veci, ktoré sa mordujú, nešetria len na povale, sa nejak opotrebovať musia. Človek je tvor, ktorý rád prekonáva sám seba, a tak aj Viktor s Jakubom s obľubou jazdili na miestach, kde by niekto iný možno ani guľou nedohodil. Na lyže je radosť pozerať a určite ešte väčšia radosť na nich stáť a užívať si nekonečné množstvá snehu pod sklznicami. Sú vyrábané citlivo šikovnými rukami rodákmi z Liptova a sú určené na freeride. Keďže stromy sme sa zatiaľ vyrábať nenaučili, každý je jedinečný, tak aj každý samotný pár týchto lyží je originálnym, nenapodobiteľným kúskom. Pre človeka, ktorý je na svahu ako doma a viac ho poteší čerstvý, mierne vŕzgajúci prašan a svišťanie vzduchu ako napríklad také halušky, tak… Chcete vedieť viac? Nájdete ich ako na facebooku, tak aj TU. Tak čo, vyskúšali by ste si poctivé, kvalitné a hlavne slovenské lyže na vašom milovanom kopci?
Zdroj: Forest Skis, Jakub Devečka, Viktor Devečka, Foto: Broňa Brtáňová, Lucas Stacheder, Peter Neuman, Braňo Molnár a Zuzana Čaprnková
Ste súčasťou nejakého projektu, alebo by ste nejaký chceli podporiť? Neváhajte, napíšte nám a podeľte sa s čímkoľvek, o čom si myslíte, že by nemalo zostať nepovšimnuté.
Nahlásiť chybu v článku