trueactivist.com

Kupujete si aj vy na bežné pitie balenú vodu? Potom ročne utrácate desiatky, ba až stovky eur úplne zbytočne a navyše škodíte životnému prostrediu.

Voda je pre život, tak ako ho poznáme, kľúčová. Bez jedla dokáže človek prežiť aj mesiac, no bez vody to je vo vyhovujúcich podmienkach maximálne týždeň. Je preto prirodzené, že voda je neoddeliteľnou súčasťou nás všetkých a že jej venujeme veľkú pozornosť a to najmä vtedy, keď ju pijeme. Na Slovensku máme šťastie, že máme dostatok kvalitnej vody, a tak nie sme odkázaní na jej kúpu vo fľašiach. No aj tak jej spotreba z roka na rok narastá a to aj napriek tomu, že to nemá logické opodstatnenie. Samozrejme, v niektorých prípadoch je kúpa balenej vody nevyhnutnosťou, ak sú napríklad vodné zdroje znečistené, no tento prípad je ojedinelý a nie častý. Prečítajte si, prečo by ste sa mali balenej vode čo najviac vyhýbať, a prečo by ste mali uprednostniť radšej vodu z vodovodu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Po prvýkrát v 18. storočí v USA

commons.wikimedia

Prvý zdokumentovaný prípad predávania balenej vody pochádza z Bostonu a jej predaj začal v roku 1767. Spoločnosť Jackson’s Spa začala svoju minerálnu vodu stáčať do fliaš a predávať na „terapeutické“ pitie.

Jej spotreba narastá

Pixabay

Ročne sa trh s balenou vodou navyšuje a to až o 10%. Jednoznačne najviac balenej vody sa predáva v USA, pritom v mnohých prípadoch jej pitie nemá opodstatnenie, keďže drvivá väčšina Američanov má prístup k pitnej vode z vodovodu.

Američania jej pijú viac ako mlieka alebo piva

Pixabay

Ročne priemerný Američan vypije takmer 150 litrov balenej vody. Znamená to, že vypijú viac balenej vody ako mlieka či piva, pritom toto vysoké číslo konzumácie balenej vody by sa dalo v mnohých prípadoch radikálne znížiť.

Viac neperlivej ako perlivej

Pixabay

Iba minulý rok ukázali štatistiky, že obyčajná neperlivá voda predbehla v predajoch perlivú vodu. „Balená voda pretvorila nápojový trh“ povedal Michael C. Bellas, predseda predstavenstva a CEO pre nápoje a marketing.

Mimoriadne drahá

Pixabay

Balená voda je vlastne neuveriteľne drahá. Približne za 1 cent získate až 10 litrov vody z vodovodu. Ak si teda zoberieme, že pollitrová fľaša s vodou stojí približne 50 centov, tak v prepočte je takáto voda až 1000 násobne drahšia.

Jej dôležitosť si uvedomujú aj veľkí hráči s nápojmi

PepsiCo

Nápojové firmy sú si vedomé toho, aký je trh s balenou vodou lukratívny biznis. Coca-Cola a Pepsi tak investujú aj do tohto segmentu. Pepsi nedávno kúpila reklamu počas Super bowlu aby prezentovala svoju prémiovú balenú vodu LIFEWTR.

Balená voda nie je len minerálka a pramenitá voda

Pixabay

Možno ste si pri čítaní článku povedali, že balená voda je predsa niečo viac a to najmä kvôli tomu, že si kúpite minerálnu alebo pramenitú vodu. Avšak ak si kúpite vodu s označením stolová voda, tak potom máte veľkú šancu, že to čo pijete, je obyčajná voda z vodovodu.

Balená voda nie je bezpečnejšia

Pixabay

Ak žijete na miestach, kde ste napojení na sieť verejného vodovodu, potom máte istotu, že kvalita vody je pravidelne testovaná na prítomnosť nevyhovujúcich látok. Pri balenej vode existuje dokonca malé riziko, že sa do vody pri nesprávnom skladovaní uvoľnia stopové prvky z plastu, do ktorého sú zvyčajne takéto vody balené.

Balená voda zvyšuje obavy z vody z vodovodu

Pixabay

Výskum realizovaný v USA odhalil, že balená voda u ľudí zvyšuje obavy z toho, že voda z kohútika nemusí byť úplne vhodná na pitie a môže sa v nej nachádzať znečistenie. Marketing balených vôd často používa spojenia ako napríklad „krištáľovo čistá“ čo v zákazníkoch evokuje, že takáto voda je niečo „viac“ ako voda z vodovodu.Avšak kvalitatívne parametre vody z kohútika a balenej vody sú takmer totožné.

Žiadny rozdiel v chuti

Pixabay

Slepé testy ukázali, že iba jedna tretina testovaných osôb dokázala správne označiť vodu z vodovodu a balenú pramenitú vodu. Výrazné rozdiely v chuti tak neboli zaznamenané.

Balená voda zvyšuje energetickú spotrebu

Pixabay

Ťažba a spracovávanie vody určenej na balenie je prekvapivo energeticky náročná. Až 204 miliónov litrov ropy je ročne len v USA spotrebovaných na výrobu balenej vody.

Balená voda zvyšuje spotrebu vody

Pixabay

Americká štúdia zistila, že na výrobu jedného litra balenej vody sa spotrebuje 1,39 litra vody.

Obrovský environmentálny problém

Pixabay

Tým, že drvivá väčšina balenej vody je zabalená v PET fľašiach, zvyšuje sa tým významne environmentálna záťaž našej Zeme. Americký výskum zistil, že iba každá šiesta zakúpená fľaša od nápojov skončí na recyklácií. Ostatných päť fliaš skončí na skládke, alebo v horšom prípade vo voľnej prírode, či v mori a v oceánoch.

Argumenty za balenú vodu

Pixabay

Nič nie je čiernobiele a samozrejme aj balená voda má svoje opodstatnenie. V niektorých prípadoch ak sa nachádzate mimo domova alebo cestujete, je kúpa balenej vody jediná možnosť ako sa ku vode vôbec dostať. Článok iba upozorňuje na to, že ak máte prístup k vode z vodovodu je nezmysel kupovať si balenú neperlivú vodu.

Ďalším argumentom za balenú vodu je ten, ak nie ste pripojení na sieť verejných vodovodov a čerpáte vodu zo studne, ktorá nemusí mať parametre vhodné na pitie. Niektoré studne môžu byť kontaminované dusičnanmi alebo dokonca kovmi, najčastejšie arzénom. V takom prípade je skutočne výhodnejšie siahnuť po balenej vode a vodu s nevyhovujúcimi parametrami by ste mali používať iba ako úžitkovú.

Tu sa ale vraciame opäť na Slovensko a naše bohaté zásoby kvalitnej pitnej vody. Ak ste napojení na verejný vodovod alebo máte vyhovujúci rozbor vody z vašej studne, potom kúpa balenej vody na jej bežné konzumovanie nemá absolútne žiadne opodstatnenie.

Pozri aj: Jedlé vodné bubliny. Tento geniálny vynález čoskoro nahradí plastové fľaše

interez.sk (Matej Mensatoris), businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články