Slováci si pripomínajú pamätný deň – Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie, ktorá sa stala jednou z najkrvavejších operácií druhej svetovej vojny. Pred 77 rokmi sa práve ňou začalo oslobodzovanie Slovenska od fašistických okupantov.
Operácia vošla do dejín ako najkrvavejšia bitka na území Slovenska
Pod názvom Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie sa 6. október prvýkrát pripomínal v roku 2016. Do roku 2015 niesol názov Deň obetí Dukly a do roku 1993 bol známy ako Deň Československej ľudovej armády (ČSĽA).
Karpatsko-duklianska operácia, ktorá bola súčasťou širšie vedenej Východokarpatskej operácie, sa začala skoro ráno 8. septembra 1944. Príslušníci Prvého československého armádneho zboru v ZSSR pod velením generála Ludvíka Svobodu prekročili hranice Československa v priestore Duklianskeho priesmyku 6. októbra 1944. Operácia sa skončila 28. októbra 1944 a do dejín vošla ako najväčšia a najkrvavejšia bitka línie východného frontu, ktorá sa odohrala na území Slovenska.
Červená armáda mala podľa pôvodných operačných plánov Duklu obísť, ale vzhľadom na vypuknutie Slovenského národného povstania, hlavné sovietske velenie plány zmenilo s cieľom SNP pomôcť. Napriek tomu, že operácia sovietskych vojsk a 1. československého armádneho zboru nesplnila hlavný cieľ – spojiť sa s povstalcami, nemecké velenie bolo nútené stiahnuť z východného Slovenska 12 500 mužov, čo sa priaznivo odrazilo na dočasnej stabilizácii povstaleckého frontu.
Tisíce mŕtvych a zranených
V celej Východokarpatskej operácii (Karpatsko-duklianskej aj Karpatsko-užhorodskej) stratili vojská Červenej armády 26 000 vojakov, 84 000 ich utrpelo rôzne zranenia. Aj jednotky Prvého československého armádneho zboru priniesli značné obete, keď zahynulo 1630 vojakov a vyše 4000 ich bolo zranených. Straty na strane nacistických vojsk predstavovali viac ako 50 000 mŕtvych a zranených.
„Nech sú tieto zmarené životy večným mementom hrozby, ktorú predstavuje extrémizmus, rasizmus a iné nenávistné prejavy. Slovenská zem je zmáčaná krvou hrdinov, ktorí sa tomuto zlu postavili – pre nás. Práve vďaka odvážnym mužom ako on dnes žijeme v mieri a v slobode. Preto nielen z úcty k ich činom, ale tiež pre budúcnosť ďalších generácií, musíme tieto hodnoty zachovávať,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď pri príležitosti 77. výročia Karpatsko-duklianskej operácie.
Zdroje: http://www.vhu.sk/dukla, www.muzeumsnp.sk, www.upn.gov.sk, http://militera.lib.ru
Nahlásiť chybu v článku