Posledné mesiace znamenali skutočne ťažkú skúšku pre množstvo pracovných segmentov. Či už to boli veľké priemyselné závody, alebo inovatívne technologické spoločnosti, všetci sa museli popasovať s nástrahami, ktoré si pre nich trh pripravil. Mnohí to nezvládli ideálne a museli pristúpiť k zamestnaneckým škrtom.
Kým niektoré firmy optimalizovali svoje náklady všeobecným redukovaním pracovníkov, iné podľahli súčasnému trendu takzvaného unbossingu. Ten sa rozšíril predovšetkým v USA, no ako informuje portál Index, badať ho už napríklad aj v Českej republike. Samozrejme, v európskych štátoch a menších firmách zatiaľ nie je taký výrazný, no podpísal sa už pod prvé manažérske škrty a nie je vylúčené, že v ňom budú korporáty pokračovať.
Ako sme už naznačili, sú to práve manažéri a vedúce štruktúry, koho sa unbossing výsostne týka. Ako ďalej Index upozornil, príkladom môžu byť plány bankového domu Citi zosekať trinásť manažérskych úrovní na osem, prípadne zníženie počtu manažérskych pozícií v doručovateľskej službe UPS až o 12-tisíc. Stredný manažment sa totiž zdá byť prebytočný a niektorí odborníci dokonca hovoria o konci éry manažmentu.
V praxi to vyzerá tak, že väčšie spoločnosti už nechcú mať veľa malých tímov, ktoré sú vedené desiatkami, ba až stovkami manažérov. Tieto skupiny pracovníkov sa spájajú, čím vytvárajú väčšie tímy vedené menším množstvom ľudí. Okrem zredukovania finančných nákladov spojených s platmi manažérov sa hovorí aj o efektívnejšej práci, rýchlejšom vybavovaní požiadaviek a menšej byrokracii. Negatívom zase je menšia miera mentoringu mladších zamestnancov.
Unbossing však na ďalšej strane môže vytvárať problém na trhu práce. V súčasnosti sa v USA rieši to, že sa tisíce prepustených manažérov nevedia znova uplatniť a nie sú schopní nájsť si novú prácu. Ich predošlé pozície totiž nie sú žiadané a na zaslané životopisy, aj napriek bohatým skúsenostiam, chodia negatívne odpovede.
Spoločnosti tak skutočne veria, že menej manažérov dokáže vytvoriť stabilnejšiu a zdravšiu firmu, pričom rezy manažérskymi štruktúrami nie sú realizované iba za účelom ušetriť peniaze. Podobnú filozofiu razí napríklad Mark Zuckerberg, ktorý sa mal minulý rok vyjadriť nasledovne: „Nechcem, aby manažéri riadili manažérov, ktorí riadia manažérov, ktorí riadia manažérov, ktorí riadia ľudí, ktorí robia skutočnú prácu.“
Nahlásiť chybu v článku