Dôležitý je aj výber fotoaparátu. Najlepší bude taký, kde sa dá nastaviť dlhý čas expozície, najlepšie nad 10 sekúnd a podporuje aj manuálne zaostrovanie, keďže automatické zaostrovanie vo väčšine prípadov nedokáže zamerať tak vzdialené hviezdy, pokiaľ samozrejme nemáte tele objektív. Čím dlhší necháte expozičný čas, tým viac hviezd sa vám na fotografii zobrazí. Pri čase okolo minúty a viac sa vám na fotke zobrazí aj trajektória hviezd. Je to už na vás, či chcete fotografovať čiary, alebo bodky na oblohe.
Fajn bude, ak budete mať po ruke diaľkovú spúšť, aby ste zabránili otrasom fotoaparátu. Stačiť bude aj časovač, ktorý by mal byť na každom lepšom fotoaparáte, avšak si budete musieť počkať pár sekúnd.
A ako nastaviť ďalšie veci na fotoaparáte? Čím viac otvoríte clonu, tým lepšie. Dajte tomu, čo váš fotoaparát dá, najlepšie sú svetelné objektívy s clonou 1.4, 1.8. Nič však nepokazíte ani objektívom s clonou 2.8 alebo 3.5, budte však musieť nastaviť dlhší expozičný čas alebo vyššie ISO. To pri niektorých fotoaparátoch pustí len do výšky 1600, väčšie ISO už zobrazuje šum. Ak vás však foťák pustí aj do väčšieho ISA, smelo do toho!
Držíme vám teda palce a prajeme príjemný zážitok pri pozorovaní meteorického roja.
Nahlásiť chybu v článku