foto: Pixabay, PXhere

Cestovanie sa pomaly stáva nie len záľubou, ale aj módnym trendom.

Ak sa cestovaniu nevenujete profesionálne, zrejme sa nevyhnete niekoľkým chybám. Na chybách sa však učíme a ak sa im pri najbližšej ceste do neznáma vyhnete, ušetríte si množstvo peňazí aj starostí. Ako teda správne cestovať?

Článok pokračuje pod videom ↓

Ostávate na periférii

Ak sa chystáte do väčšieho mesta, môže sa zdať, že bývanie na okraji mesta vás vyjde lacnejšie. Rozdiel je však len malý a ušetrené peniaze napokon miniete aj tak na dopravu. Okrem toho, väčšinou má centrum mesta svoje čaro a dovolenku si užijete viac, keď budete bývať na peknom mieste s mnohými možnosťami, ako keby ste ostali niekde na okraji mesta. Okrem toho, keď nemusíte riešiť dopravu, nemusíte sa nikam ponáhľať. Bojíte sa davov? Vyberte sa na prechádzku skoro ráno alebo neskoro večer. Vtedy sú ulice miest prepchaté menej.

Platíte za niečo, čo môžete mať zdarma

Vedeli ste napríklad, že niektoré mestá majú vlastné stránky, na ktorých môžete kontaktovať domácich? Okrem toho, že možno spoznáte zaujímavého človeka, ktorý vás rád prevedie po meste zadarmo, dostanete sa na miesta, ktoré sprievodca možno ani nepozná. Na podobnom princípe funguje aj couchsurfing, kde si prostredníctvom internetu môžete nájsť miesto, kde môžete prespať zadarmo. Ak vám nevadí prespávanie v stane, niektorí domáci ponúkajú možnosť zdarma alebo za malý poplatok prenocovať u nich na dvore v stane. Stan si však musíte zabezpečiť vy.

unsplash.com

Ak vás lákajú múzeá, mnoho z nich má v niektorí dni špeciálne akcie, napríklad Louvre môžete navštíviť zdarma vždy prvú sobotu v mesiaci. Ani strava vás nemusí vyjsť draho. V niektorých supermarketoch môžete natrafiť na potraviny tesne pred skončením záruky za nízke ceny alebo dokonca zdarma. V Španielsku zas napríklad dostanete zdarma pochutiny k pivu.

Dbajte na recenzie

Tak znie základné pravidlo každého cestovateľa. Mnoho ľudí si síce niečo prečíta o ubytovaní, no na reštaurácie, pamiatky a iné podstatné veci akosi zabúda. Napríklad, aj keď jedlo na fotografiách vyzerá veľmi lákavo, recenzie vám prezradia, či je skutočne aj také kvalitné a chutné. Okrem toho zistíte, ktoré pamiatky kedy navštíviť tak, aby vás neprevalcovali davy turistov a aby pri tom neutrpela vaša peňaženka. Nápomocné môžu byť napríklad stránky Tripadvisor alebo Yelp.

Ako sa pobaliť?

Zrejme každý pozná ten pocit keď si balíte kufor, máte pocit, že sa vám tam nevojde všetko, čo potrebujete. Nakoniec však polovicu vecí z kufra ani nevyberiete. Myslite na to, že na dovolenke nepotrebujete mať na každý jeden deň iné nohavice, iné tričko a inú bundu. Stačí, ak si vezmete niekoľko kúskov oblečenia a budete ich kombinovať. Čím menej si toho so sebou vezmete, tým ľahšie sa vám bude cestovať.

unsplash.com

Beriete si len hotovosť alebo len kartu

Nikdy neviete, v akej situácii sa môžete ocitnúť, je preto dobré mať záložný plán. Vezmite si so sebou nejakú hotovosť, radšej však majte pri sebe aj kreditku, ideálne dve. Opäť nezabudnite na fóra a recenzie. Môžu vám poradiť, kde je najlepšie zameniť si peniaze.

Nebojte sa hovoriť s cudzincami

Neraz na dovolenkách trávime čas len v malej uzavretej skupinke a s cudzincami ani neprehovoríme. Veď po dovolenke ich už nikdy viac neuvidíme. Kedy však dostanete šancu zoznámiť sa s niekým novým, kto žije v úplne inej kultúre a má celkom iný pohľad na život?

unsplash.com

Chcete vidieť všetko

Neraz sa riadime heslom, že keď už niekam ideme na výlet, treba toho vidieť čo najviac a napokon len pobehujeme z jedného miesta na druhé a ani jedno si poriadne nevychutnáme. Spomaľte a užívajte si atmosféru. Ste predsa na dovolenke, nie na pretekoch. Nesnažte sa vidieť všetko za jeden deň. Ak sa niekam vyberiete, ostaňte v meste aspoň dva dni a doprajte si na všetko dostatok času.

Vhodná sezóna

Nech už sa vyberiete kamkoľvek, nechcete sa pretláčať nekonečným davom turistov. Naplánujte si preto čas a miesto starostlivo. Ideálny čas na výlet je vtedy, keď končí sezóna a väčšina turistova sa poberá domov. Napríklad, ak by ste chceli ísť do Ríma, odporúča sa ísť na jeseň.

unsplash.com

Nakupujte lístky online

Pri tých najslávnejších pamiatkach väčšinou stoja nekonečné rady, žijeme však v modernej dobe a vy si môžete zakúpiť lístok online. Vyhnete sa tak čakaniu v rade pri pokladni.

Nákup suvenírov

V tomto prípade sú dve extrémne skupiny, jedna z nich nekúpi vôbec nič a druhá chce zdanlivo vykúpiť celý obchod. Vedeli ste však, že ak navštívite miestny blší trh, zlatá stredná cesta je tá správna? Môžete nakúpiť krásne suveníry za rozumnú cenu.

Poslednou radou je, že neočakávajte od dovolenky nemožné. Aj keď to tak vo filmoch vyzerá, nie je dobré pred cestou si predstavovať, ako zažijete pri Eifelovke najväčšiu romantiku, či ako je v Taliansku všetko prevoňané levanduľou. Väčšinou je to celkom inak. Najlepšie preto urobíte, ak si jednoducho budete užívať každý deň dovolenky a nebudete chcieť za každú cenu, aby vyzerala ako vystrihnutá z filmu. Akú radu by ste cestovateľom dali vy?

Pozri aj: Tento fotograf strávil štyri roky fotografovaním a rozprávaním sa s bezdomovcami. Z toho, čo všetko mu o sebe povedali, bol ohromený

brightside
Uložiť článok

Najnovšie články