Nie vždy je však správnym rozhodnutím zvolený odbor. Ten môže veci občas skôr skomplikovať. A to môže vyústiť do naozaj nepríjemnej situácie, kedy človek stratí niekoľko rokov štúdia, ktoré teraz nemá ako zúžitkovať. Samozrejme, že vedomosti nie sú ľuďom nikdy na škodu a stále je tu možnosť uplatniť sa v zahraničí, avšak nie každý má takéto ambície.
Sú tu však aj protipólne odbory, ktoré naopak predstavujú zaručené miesto v slovenskej firme. Nezamestnanosť pritom na Slovensku stále klesá. V súčasnosti predstavuje len 5,6%. To však znamená, že Slovensko disponuje 180-tisíc nezamestnanými ľuďmi. Ide stále o slušné číslo, keď zvážime, že ekonomicky aktívnych Slovákov je niečo okolo 2,7 milióna.
Vysoké školy síce „vypľúvajú“ šikovných absolventov, no väčšina z nich nenachádza na Slovensku uplatenie. Odbory, ktoré môžeme považovať za takpovediac zbytočné, sú viac než aktívne a produkujú vysoké množstvo absolventov. Máme extrémne množstvo odborníkov na sociálnu prácu a právnikov, no nemáme ich kde obsadiť. Takto vyzerajú odbory zoradené na základe perspektívy absolventa na Slovensku. Číslo pri odbore predstavuje jeho skóre, pričom platí, že čím vyššie číslo, tým väčšia šanca zamestnať sa.
Informatika – 8,78
Strojárstvo – 6,14
Ekonomika – 5,93
Spoločenské vedy – 5,87
Technika – 5,60
Stavebníctvo – 4,72
Prírodné vedy – 4,24
Filozofia – 4,19
Právo – 3,64
Pedagogika – 3,51
Teológia – 3,50
Zdravotníctvo – 3,29
Šport – 2,67
Umenie – 2,18
Zamestnávatelia dokážu najlepšie zúžitkovať absolventov ekonomických a informatických škôl. Toto sú ľudia, ktorí nájdu zamestnanie najľahšie. Smutné je, že okrem nezamestnanosti klesá aj účasť Slovákov na vysokých školách. V tomto prípade však nehovoríme o strate záujmu, ale o fakte, že čoraz viac mladých ľudí odchádza do zahraničia. Vzhľadom k tomu, že talent na jednotlivé odbory ani voľné pracovné miesta sa ovplyvniť nedajú, zdá sa, že tento problém dospel do slepej uličky.
startitup.sk
Nahlásiť chybu v článku