Foto: Public domain (Wikimedia Commons)

Zvládnuť jedno dieťa je pre čerstvých rodičov náročné. No zvládnuť rovno päť detí, to je poriadna životná skúška.

Väčšina rodín však spojí všetky sily, prizvú prarodičov, tety a opatrovateľky a aj keď chaoticky, no napokon sa všetko zvládne. O takom šťastí, žiaľ, nemohli hovoriť sestry Dionnové. Fakt, že sa narodili v nevhodnej dobe a všetky naraz ako pätorčatá, poznamenal ich život navždy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Elzire Dionne vedela, že nebude mať jedináčika. Myslela si však, že čaká dvojičky a aj keď mala komplikované tehotenstvo, nič nenasvedčovalo tomu, že by detí malo byť viac. Až kým v siedmom mesiaci nenastal predčasný pôrod. 28. mája v roku 1934 sa lekár menom Allan Roy Dafoe a dve pôrodné asistentky ponáhľali na farmu na odľahlom konci dediny v Kanade. V malom domčeku práve na svet prichádzali sestry Annette, Emilie, Yvonne, Cécile a Marie Dionnové.

Foto: Wikimedia Commons

Každá z nich bola taká maličká, že sa ich matke poľahky zmestila do dlane. Je zázrak, že vôbec prežili. Po pôrode však upadla do šoku ich matka Elzire a Dafoe sa bál, že neprežije. Po niekoľkých hodinách sa však zotavila a dievčatám sa taktiež darilo dobre, aj keď udržať ich pri živote nebolo vôbec ľahké. V tých časoch vybavenie nemocníc nebolo také, ako dnes. Deti boli preto uložené do košíkov s dekami a umiestnené ku dvierkam od zapnutého sporáka, aby ich bolo možné udržať v teple. Ani Sunar v tých časoch ešte neexistoval, dostávali preto zmes vody a kukuričného sirupu. Keď ich z nemocnice prepustili, do sirupu sa pridávalo ešte mlieko a rum.

Foto: Wikimedia Commons

Ľudia boli na dievčatá zvedaví, ženy z okolia im nosili materské mlieko a čoskoro sa z celého okolia hlásili ako výpomoc. Deťom sa však dostávalo oveľa viac pozornosti než bolo pre nich prospešné. Čoskoro dostali ponuku zúčastniť sa vystúpenia v Chicagu. Čoskoro boli známe po celom svete, stali sa symbolmi radosti a úspechu. Aj keď boli zbožňované a obdivované miliónmi ľudí, dokážete si predstaviť život ako v cirkuse?

Dionne Quintuplets

Pätorčatá mali ďalších päť súrodencov, ich otec sa teda musel dovedna starať o desať hladných krkov. Keď prišla možnosť podpísať zmluvu, neváhal ani minútu. O deň neskôr, keď si uvedomil, čo urobil, pokúsil sa zmluvu zrušiť, bolo však už neskoro. Vláda nadobudla dojem, že Dionnovci sa o svoje deti nevedia postarať a vzala ich preč. Veľmi dobre totiž vedela, ako bude možné z detí profitovať, vzala si ich teda do poručníctva. Pôvodne malo poručníctvo trvať len dva roky, napokon však trvalo dlhých 9 rokov.

Foto: Wikimedia Commons

Deti boli premiestnené do oploteného komplexu, kde na nich dozerali nie len lekári a zdravotné sestry, ale aj polícia. Keď sa pred budovou zhromaždili davy, sestry deti vyniesli na balkón a predvádzali ich. Neskôr, keď boli väčšie, mali dievčatá povolené hrať sa vonku na dvore, ten však bol obohnaný sklom a sieťkou, ktorá umožňovala zvedavcom nahliadnuť dnu, deti však nevideli von, videli len tiene.

Foto: Public domain (Flickr/George)

Komplex bol premenovaný na Quintland a čoskoro ho denne navštívilo až 3000 ľudí. Do roku 1943 ho navštívili dovedna 3 milióny návštevníkov. Toľko turistov v tých časoch nelákali ani Niagarské vodopády. Za deväť rokov sa profit Quintlandu vyšplhal na neuveriteľných 500 miliónov dolárov, čo je v prepočte viac ako 400 miliónov eur. Samozrejme, rodičia nemohli dopustiť, aby na ich deťoch zarábala len vláda a oproti komplexu si otvorili obchod so suvenírmi.

Foto: Public domain (Flickr/George)

Dievčatá v roku 1963 napísali o svojom živote biografiu, v ktorej sa vyjadrili, že horšie než turisti bolo to, že boli neustále podrobované vyšetreniam a testom a slovo „doktor“ sa naučili vysloviť skôr, ako slovo „mama“. Okrem vedeckých účelov ich však vo veľkom využívali aj na propagáciu. V priebehu niekoľkých rokov bol o nich natočený dokument a objavili sa v troch filmoch. Objavovali sa v časopisoch a s ich podobizňami sa dokonca vydávali aj pohľadnice.

Foto: Public domain (Flickr/George)

Aj keď ich miloval celý svet, ich rodičia toľko šťastie nemali. Deti z komplexu púšťali len zriedka a ani rodičov nechceli pustiť dnu. Až v roku 1943 sa im podarilo vybojovať, aby sa štát poručníctva vzdal a deti vrátil do opatery rodičom. Nedalo sa však hovoriť o návrate domov, ten dievčatá nepoznali. V biografii opisovali deti svoj domov ako smutné miesto. Avšak nie len preto, že ich rodičia využili pre peniaze.

Foto: Public domain (Flickr/George)

V roku 1995 vyplávalo na povrch ešte temnejšie tajomstvo. Pätorčatá boli údajne sexuálne zneužívané vlastným otcom. Malo sa tak diať počas výletov autom, na ktoré ich brával. Keď sa dievčatá sťažovali v škole, bolo im odporúčané, aby si na výlety brávali hrubšie kabáty a jednoducho ďalej milovali svojich rodičov. Celé roky o tom potom s nikým nehovorili. Až po vydaní knihy vyšlo najavo, ako sú na tom dievčatá psychicky zle.

Foto: Public domain (Wikimedia Commons)

Keď mali 18 rokov, odišli z domu, avšak len o dva roky neskôr Emilie zomrela. O 16 rokov zomrela ďalšia zo sestier, Marie. Sestry sa vydali, neskôr sa však rozviedli a v roku 1990 sa k sebe nasťahovali. Napriek tomu, aký majetok zarobili štátu a svojim rodičom, teraz boli nútené žiť z biednych 525 dolárov na mesiac, teda z 421 eur. Požiadali o pomoc vládu, ktorá ich predtým tak kruto využila. Štát im ponúkol 4 200 dolárov mesačne, teda takmer 3400 eur. Za všetku tu ujmu to však bol výsmech. Na stranu dievčat sa ale postavila verejnosť a bojovali, až kým im štát nevyplatil odškodné 2,8 milióna dolárov, teda 2,2 milióna eur. Pôvodne však sestry Dionnové nežiadali peniaze. Chceli, aby sa vláda verejne priznala ku všetkému, čo na nich napáchala a ako z nich profitovala.

Annette a Cécile žijú dodnes, majú 83 rokov. Tiene minulosti ich prenasledujú dodnes a stále uvažujú nad tým, aký by bol ich život, keby ich matka Elzire bola priviedla na svet len jednu z nich, alebo dvojčatá.

Pozri aj: Prežil koncentračné tábory, oklamal Tisa a pre SNP zachránil 3 miliardy korún. Tento muž je hrdinom, ktorého ale takmer nikto nepozná

all-that-is-interesting
Uložiť článok

Najnovšie články