Niektoré z týchto fotografií vznikli už v prvej polovici 19. storočia, keď ľudia o smartfónoch s 8 megapixelovým fotoaparátom nechyrovali ani v najodvážnejších snoch. Pozriete sa spolu s nami na zbierku najstarších fotografií ľudstva a ich zaujímavé príbehy.
Tento snímok, ktorý zachytil francúzsky fotograf Louis Daguerre, ukazuje parížsku ulicu v roku 1838. Keď sa lepšie zapozeráte, na fotografii uvidíte muža, ktorý akoby si čistil svoje topánky. Čím je táto fotografia vlastne výnimočná? Podľa doterajších zozbieraných záznamov ide o prvú fotografiu človeka na svete.
Dámy a páni, ale najmä dámy, toto je muž, ktorý objavil kúzlo dnes tak obľúbenej činnosti. Robert Cornelius totiž v roku 1839 odfotil prvú selfie fotografiu v histórii ľudstva. Jedná sa súčasne o historicky prvú portrétovú fotografiu a jej vyhotovenie trvalo až jednu minútu.
Na tejto fotografii môžete vidieť 94-ročnú Hannach Stilley. Síce sa originálny snímok stratil, jej kópia sa zachovala v knihe od Alva Gorbyho „Rodina Gorby, jej história a rodopis“. Uveríte nám, keď vám prezradíme, že v roku, keď vznikli Spojené štáty americké, mala Hannach už 30 rokov? Narodila sa totiž v roku 1746!
V USA ešte chvíľu ostaneme, pretože sa pozrieme na prvú fotografiu amerického prezidenta. Jedná sa o Johna Quinsy Adamsa, ktorý bol v poradí šiestym prezidentom USA, no prvý, ktorý bol zväčšený na fotografii.
V tomto článku vám ukážeme aj snímok, ktorý sa v článku ako takom, objavil ako prvý. Bolo to v roku 1847, keď sa v novinách po prvý raz objavil aj obrázok v podobe fotografie. Jednalo sa o správu z Francúzska o zatknutí muža, ktorého môžete vidieť na obrázku. Od tohto roku sa žiadne noviny bez fotografií nezaobišli…
Koľko fotiek máte zo svojej poslednej párty? Octavius Hill, James Ballantine a Dr. George Bell majú z tej svojej v roku 1844 iba jednu, no slávnu. Jedná sa totiž o prvú fotografiu, ktorá zachytáva ľudí pri pití alkoholu. Títo traja páni pri posedení pri pive tak odštartovali ďalší hit 21.storočia.
Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, toto nie je fotografia Mesiaca, ale Slnka. A nie hocijaká, ale historicky prvá, z roku 1845. Postarali sa o ňu dvaja francúzski fyzici Louis Fizeau a Léon Foucault.
Pozeráte sa na prvú operáciu priamo na vojnovom bojisku, ktorá bola zachytená na fotoaparát. Na snímke belgický chirurg, Pedro Vander Linden, amputuje nohu seržantovi Antoniovi Bustosovi počas mexicko-americkej vojny.
Autor tejto fotografie, na ktorej môžete vidieť kaplnku Alamo, je dodnes neznámy. Tento snímok z roku 1849 je zaujímavý práve preto, že zachytáva pôvodný vzhľad tejto slávnej kaplnky. V rok neskôr ju totiž americká armáda kompletne zrekonštruovala a pretvorila tak tradičnú architektúru.
Práve sa pozeráte na prvý záber mesta z vtáčej perspektívy. Jeho autorom je James Wallace Black, ktorý z teplovzdušného balóna odfotil centrum amerického Bostonu. Od prvej fotografie, ktorá bola vyhotovená v roku 1826, prešlo 34 rokov, kým niekoho, konkrétne Jamesa, napadlo v roku 1860 odfotiť niečo zo vzduchu.
Táto fotografia bola pre ľudstvom ukrytá dlhých 132 rokov. Vyhotovená bola však 4. marca 1876 a vidíte na nej britský futbalový tím pred dôležitým medzinárodným zápasom.
Hovorí vám niečo pojem USS Constitution? Jedná sa o drevenú fregatu s tromi sťažňami, ktorá je v aktívnej službe už od roku 1797 a bola po prvý raz postavená v meste Boston. Toto je jej prvá fotografia, ktorá pochádza z roku 1881 a dodnes je táto loď považovaná za najkrajšie plavidlo na svete.
Určite ste už počuli o takzvanýh lovcov búrok a tornád. Rozmýšľali ste niekedy ako toto hobby vzniklo? Za jej vznik by sme mohli považovať 26.apríl 1884, keď bola zachytená prvá fotografia tornáda a to v meste Garnett.
V každom väčšom meste nájdete, najmä v letnej sezóne, skupinku fotografujúcich Japoncov. Inak tomu nebolo ani v 19. storočí. Skupina japonských turistov sa postarala aj o tento záber z roku 1864 z Egyptu. Na fotografii vidíte najznámejšiu egyptskú sfingu, Veľkú Sfingu, ktorej podľa neoverených zdrojov odpadol nos len pár dní pred návštevou tejto skupiny turistov.
Keď otvoríte svoju peňaženku nájdete v nej niekoľko identifikačných preukazov s vašou fotografiou. Prvým štátom, ktorý začal na identifikáciu používať fotografie, boli USA. V roku 1914 zaviedli cestovné pasy, ktoré museli obsahovať aj portrét jeho držiteľa. Pozeráte sa na prvý z nich…
Na tejto fotografii je sám Hippolyte Bayard, ktorý je známy ako krstný otec fotografie. Táto fotografia z roku 1840 má zobrazovať mŕtveho Hippolyte-ho po tom, čo sa utopil. Táto fotografia sa navždy zapíše do dejín ako prvá falošná fotografia. Bol to proste fake.
Aká bola vaša prvá fotografia? Tí odvážnejší nám ju môžu pokojne poslať do redakcie.
Nahlásiť chybu v článku