Cryptocône / CC BY-SA

O Bermudskom trojuholníku plnom záhad ste už iste počuli.

Vedeli ste však, že podobné miesto sa nachádza aj v mexickej púšti? Hovorí sa mu Tichá zóna Mapimi a nezachytíte tu žiaden rádiový signál. Podobne ako Bermudský trojuholník, aj Tichá zóna Mapimi je opradená rôznymi príbehmi a legendami, a javy, ktoré sa tu dejú, dokážu zamotať hlavu aj vedcom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tichá zóna uprostred púšte

Tichá zóna Mapimi je vzdialená niekoľko kilometrov od San Ignacia v oblasti zvanej Trino Vertex. Ako píše portál STST World, miesto uprostred mexickej púšte je zvláštne tým, že tu nezachytíte žiaden rádiový signál. Oblasť je súčasťou Biosférickej rezervácie Mapimi a tiahne sa po dĺžke až 50 kilometrov. Čo vlastne spôsobuje, že je Mapimi tichou zónou?

Mnohí sa domnievajú, že za to môžu magnetické vlastnosti tohto miesta a vysoký obsah železa, magnetitu a uránu. Okrem toho, v tejto oblasti sa často vyskytujú meteority, ktoré majú vysoký obsah rôznych kovov.

Okolo roku 1950 mal na toto miesto dokonca dopadnúť meteorit s obsahom kryštalickej hmoty, ktorej vek sa odhaduje na 13 miliárd rokov, čo znamená, že hmota je omnoho staršia ako naša slnečná sústava. Otázne preto je, či sa stala táto oblasť bohatá na kovy až po dopade meteoritu alebo sa tu urán a magnetit nachádzali aj predtým.

Výskyt kovov v oblasti nie je jedinou zvláštnosťou, vedcov fascinujú aj rôzne mutácie, ktoré spôsobujú zmeny v rastlinách a zvieratách, ktoré tu žijú. Celkovo sa tu nachádza 31 druhov rastlín a 75 druhov zvierat, ktoré sa radia medzi chránené.

Medzi najznámejšie incidenty spájajúce sa s Tichou zónou Mapimi sa radí incident z roku 1930, kedy pilot Francisco Sarabia Tinoco prelietal ponad púšť. Počas preletu nad zónou v Mapimi však stratil akýkoľvek kontakt so základňou. Systém v jeho lietadle nereagoval a aj kompas sa zdanlivo zbláznil.

Na základni počuli len biely šum, ktorý sa zvyčajne vyskytuje vtedy, keď lietadlo havaruje. Za biely šum však nebola zodpovedná havária, ale vákuum, ktoré narušilo všetky systémy v lietadle. Tinoco sa nad danú oblasť viac odmietol vrátiť.

Nie UFO ale silné magnetické pole

Incident sa zopakoval v roku 1964, keď inžinier pracujúci pre ropnú spoločnosť Pemex, Harry de La Peña, skúmal oblasť, aby bolo možné určiť, kadiaľ povedie ropovod. Počas prieskumu zachytil niekoľko zvláštnych miest, kde nebol žiaden signál a so svojimi kolegami sa nedokázal dorozumieť ani za pomoci vysielačiek. Aj rádiá vysielali len biely šum.

Harry sa vybral do najbližšieho mesta Ceballos, kde zistil, že problém predstavuje aj prenos televízneho signálu. Keď sa opäť vybral do púšte, aby miesto preskúmal, zistil, že zóna ticha sa nachádza v inej časti púšte. Vznikol preto predpoklad, že zóna ticha sa nenachádza na jednom konkrétnom mieste, ale jej poloha sa mení.

H. Raab / CC BY-SA

V roku 1969 sa tu odohrala ďalšia zvláštna udalosť. Padol sem meteorit s názvom Allende. Ten je považovaný za jeden z najväčších meteoritov svojho druhu, aké kedy Zem zasiahli a do púšte narazil rýchlosťou takmer 17 kilometrov za sekundu.

Prieskumy oblasti ukázali, že sa vyznačuje mimoriadne silným magnetickým poľom a zvláštností pribúdalo každým rokom. Napríklad po roku 1970 začali ľudia v tejto oblasti nahlasovať zvláštne úkazy, pritom sa nazdávali, že ide o UFO. Údajne sa v púšti dokonca pohybovali ľudia, ktorí z ničoho nič zmizli.

Odborníci sa však nazdávajú, že v skutočnosti nešlo o mimozemšťanov ani miznúcich ľudí, ale o halucinácie spôsobené silou magnetického poľa.

Zvláštnych javov sa tu v priebehu rokov vyskytlo ešte niekoľko, vedci si však naďalej myslia, že ide o úkazy zapríčinené silným pôsobením magnetického poľa.

STST World
Uložiť článok

Najnovšie články