Thundercat sa narodil ako Stephen Brunner do rodiny, kde hudba rozhodne patrila. Jeho otec Ronald Brunner Sr. hrával na bicích pre významné mená ako Diana Ross, The Temptations a Gladys Knight. Ronald Brunner Jr. je zas držiteľom zlatého gramofónu Grammy spolupracujúci s veľkými formátmi jazzu vrátane Roya Hargrova, Stanleyho Clarkea, ale tiež Waynea Shortera.
Práve brata uvádza 32-ročný basgitarista ako svoju najväčšiu inšpiráciu. Pred tým, ako spoločne založili punkovú skupinu Suicidal Tendencies, sa ešte stal súčasťou chlapčenskej skupiny No Curfew, s ktorou sa tešil nemalej popularite. Neskôr však zistil, že ho zo všetkých žánrov napĺňa skôr jazz a experimenty s ním. Prelom v kariére prišiel, keď sa Thundercat dal dohromady so Shafiqom Husaynom z kapely Sa-Ra v štúdiu Silver Lake. Sem chodievali nahrávať svoje albumy Bilal a Erykah Badu. Speváčku oslovila hudobníkova tvorba ešte v roku 2008 počas dokončovania albumu New Amerykah. Thundercat sa vtedy stal pevnou súčasťou interpretkinej koncertnej skupiny.
[youtube GNCd_ERZvZM 720 410]
Naplno mohol prejaviť svoj talent až po upísaní sa značke Brainfeeder producenta, hudobníka a dídžeja Flying Lotus. Pod hlavičkou tohto labelu vydal nahrávky The Golden Age of Apocalypse (2011) a Apocalypse (2013), ale aj šesťskladbový kúsok The Beyond / Where the Giants Roam (2015), pričom sa hovorí o tom, že ďalšiu štúdiovú kolekciu by mal vydať v najbližších týždňoch. Medzitým sa do značnej miery pričinil o vznik albumu To Pimp a Butterfly (2015) rapera Kendricka Lamara, ktorý sa vlani stal tým kritikmi najuznávanejším vďaka svojej tematickej, ale aj hudobnej komplexnosti.
Na jednu z najtalentovanejších hviezd jazz fusion inšpirovaným 70. rokmi sa môžu tešiť aj slovenskí fanúšikovia. V rámci svojho svetového turné sa Thundercat 3. apríla zastaví aj v bratislavskom Ateliéri Babylon. Spraví tak aj vďaka projektu City Sounds of Bratislava. Vstupenky nájdeš na Ticketportal.sk, viac informácii na Facebooku.
TS City Sounds (Matej Salek)
Nahlásiť chybu v článku