Maldivy sú symbolom luxusnej dovolenky. Tento ostrovný štát sa nachádza neďaleko južného cípu Indie. Piesočnaté pláže, priezračné more. Ale čo sa skrýva za týmto luxusom? Ostrovy ročne navštívi takmer milión rekreantov. A tí každodenne nechávajú za sebou tony odpadu. Čo sa s tým dá urobiť? Treba to šupnúť na ďalší ostrov. Taká je chorá logika.
Tony odpadu sa vyvážajú na ostrov Thilafushi, ktorý sa zmenil na skladisko. Len niekoľko míľ západne od Male, hlavného mesta Maldivov – jedného z najhustejšie obývaných ostrovov na zemi, leží ostrov Thilafushi. Pravdepodobne ste o ňom asi nepočuli. Stal sa z neho ostrov odpadu. Ale nebolo to vždy tak. V skutočnosti Thilafushi ani nebol ostrovom.
Pred dvadsiatimi piatimi rokmi bol nedotknutou lagúnou. Všetko sa zmenilo v decembri 1991, keď sa rozhodlo, že lagúna sa bude využívať ako skládka odpadu. Toto čarovné miesto malo pomôcť vyriešiť narastajúci problém hromadenia odpadu, ktorý vznikol ako „vedľajší produkt“ rozvíjajúceho sa cestovného ruchu. Už do mesiaca po tomto rozhodnutí, sa začali na ostrov privážať odpadky. Odpad z Male a ďalších obývaných ostrovov Maldív sa uložil do boxov, ktoré sa vložili do obrovských jám vyhĺbených do piesku. Potom už len stačilo tento „poklad“ pokryť vrstvou stavebnej sutiny a následne rovnomerne vyrovnať bielym pieskom.
A tak ostrov začal rásť. Aby toho nebolo málo, vláda ostrov zaťažila na maximum. Využíva ho na výrobu lodí, balenie cementu, plnenie metánu do fliaš a na široké spektrum skladovania. V súčasnosti na ostrove žije 150 imigrantov z Bangládeša. Tí majú práve na starosti denne spracovať 330-tisíc ton odpadu, ktoré každý deň prichádzajú na ostrov. Tým, že kvantum odpadu stále narastá, ostrov sa denne zväčší o 1 meter štvorcový.
Všetko, čo vykonáme, sa niekde prejaví. Aj časť odpadu z ostrova sa prúdmi dostáva do oceána a na Malské pláže, kde znečisťuje v regióne mnoho potápačských lokalít. Ekológovia taktiež hádžu vinu aj na netrpezlivých lodníkov, ktorí hádžu odpad priamo do lagúny. Správne vyprázdňovanie má trvať sedem hodín a nie len okamih.
Odpad sa však stal alarmujúcim problémom. Až takým, že si to konečne uvedomila aj vláda, ktorá v roku 2011 zakázala vyvážať odpad na ostrov. Časť odpadu sa exportuje do Indie, kde sa recykluje.
Väčšinu si na dovolenke len málokto uvedomuje odvrátenú stranu luxusu. Už ste si všimli, aké kvantum jedla v rezortoch končí v odpade? A často sa to deje v krajinách, kde väčšina obyvateľov dobre pozná, čo je hlad. Možno si nabudúce pri naberaní jedla pri bufetových stoloch dáte len toľko, koľko naozaj zjete.
interez.sk , (Michaela), amusingplanet.com
Nahlásiť chybu v článku