Trvalo to dlhých 6 rokov. 70 členov tímu neziskovej organizácie The Ocean Cleanup testovalo 273 rôznych modelov a 6 prototypov rôznych „plavákov“, ktoré by boli schopné vyčistiť oceán od plastového odpadu. Nakoniec v septembri tohto roku jedno zariadenie spustili na hladinu Tichého oceánu. Po prvotných testoch je 600-metrov dlhý plavák vo svojom cieli a začína oficiálne čistiť Veľkú tichomorskú odpadovú škvrnu.
Spoločnosť The Ocean Cleanup oznámila, že prototyp plaváku na čistenie plastového odpadu z oceánu dosiahol svoj cieľ. Čistiaci systém s oficiálnym názvom System 001, je dlhý 600 metrov a od minulého týždňa funguje v plnej prevádzke. Začal tak oficiálny boj s obrovským množstvom nahromadeného plastového odpadu, známym ako Veľká tichomorská odpadová škvrna, alebo i Veľký pacifický kôš (Great Pacific garbage patch).
Happening now: We have arrived at the deployment location in the heart of the Great Pacific Garbage Patch, and the crew is putting the system into its designated U-shape. The operation is going smoothly. More updates to come. pic.twitter.com/pHVFu1fgam
— The Ocean Cleanup (@TheOceanCleanup) 16. októbra 2018
Po spustení čistiaceho systému na hladinu Pacifiku v blízkosti San Francisca začiatkom septembra, nasledovalo asi dvojtýždňové testovanie na otvorenom mori. Spoločnosť The Ocean Cleanup tak mohla vôbec po prvýkrát otestovať jeho funkčnosť v plnom rozsahu. Čistiaci systém tvorí 600 metrový plavák tvarovaný do písmena U a lem siahajúci do hĺbky tri metre pod hladinu oceánu.
Spoločnosť The Ocean Cleanup bude svoju technológiu v budúcich týždňoch detailne monitorovať. Stále je totiž otázne, či čistiaci systém bez problémov odolá divokému vyčíňaniu oceána a či dokáže nahromadené plasty v takýchto podmienkach aj udržať. Ak sa systém osvedčí, spoločnosť v budúcnosti plánuje do oblasti severného Pacifiku nasadiť aj ďalšie plaváky a svoje aktivity chce rozšíriť aj do iných oblastí svetového oceánu.
theoceancleanup.com
Nahlásiť chybu v článku