foto: MIT MEDIA LAB

Biosenzorické tetovanie môže byť budúcnosťou v meraní hladiny cukru v krvi.

Pri cukrovke 1. a 2. typu si človek musí pravidelne kontrolovať hladinu cukru v krvi. To zaberá čas a nie každému je to príjemné – je totiž potrebné pichnúť si do prsta a otestovať kvapku krvi v špeciálnom zariadení. Alternatívou je zariadenie implantované pod kožu. Zdá sa však, že na trh prichádza zaujímavá alternatíva.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tím výskumníkov z univerzít Harvard a Technologického inštitútu v Massachusetts vyvinul špeciálny atrament, ktorý keď vymeníte za ten klasický, vytvorí biosenzorické tetovanie. To mení farbu v závislosti od hladiny cukru.

MIT MEDIA LAB

Atrament, známy aj ako DermalAbyss, je schopný merať úroveň pH, ale aj koncentráciu sodíka a glukózy v krvnom obehu. Priveľa glukózy zmení farbu tetovania na hnedú, veľa sodíka zase na zelenú. Fialová a ružová naznačuje, že úroveň pH sa mení. Niektoré z týchto zmien sú ale pozorovateľné iba pri UV svetle.

Samozrejme, DermalAbyss nie je napojený priamo na krvný obeh. Potrebné informácie získava z tkaninového moku, čo je tekutina, ktorá vypĺňa medzibunkový priestor. V ňom sa nachádza voda, ióny a rozpustené látky ako soľ, cukor, tuk, aminokyseliny a hormóny. Výskumníci podotýkajú, že vzor a tvar tetovania si pacienti budú môcť vybrať, a teda každý si môže vybrať svoje unikátne tetovanie.

Technológia je zatiaľ testovaná len na prasacej koži, takže nie je jasné, ako dlho vydrží a či má nevyvolá alergické reakcie. Pravdou však ostáva, že ide o revolučné a zároveň elegantné riešenie problému, ktorý ľudia s cukrovkou majú.

Pozri aj: Vedci majú pre nás novú správu. Jazyk dokáže rozpoznať šiestu chuť, o ktorej sme doteraz ani nevedeli

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články