Foto: CC Wikimedia (Eva Brüggmann)

Koľko kníh ste stihli v tomto roku prečítať?

Ešte stále sme na úplnom začiatku, takže ak si nedávate knihu ku káve, k obedu a na pár hodín pred spaním, je úspech aj jedna. Avšak pokiaľ chcete čítať niečo ďalšie, brúsite si zuby na niekoľko desiatok strán kvalitného príbehu a tešíte sa na hladenie obalu, máme pre vás kvalitný tip. Aj príbeh Slováka sa totiž dostal na popredné priečky predaja kníh na britskom Amazone.

Článok pokračuje pod videom ↓

Príbeh tetovača z Auschwitzu sa započal v slovenských Krompachoch. Avšak celý svoj život tento príbeh Lale Sokolov pred svetom skrýval. Zveril sa s nim až na staré kolená pred svojou smrťou. Sokolov sa narodil ako Ludwig Eisenberg do židovskej rodiny. Bol veľmi schopným obchodníkom a v čase, keď v Bratislave riadil obchodný dom dostala sa k nemu správa, že všetci Židia z jeho rodného mesta budú deportovaní do koncentračných táborov.

Vtedy sa Lale ponáhľal do rodného mesta, aby svojich rodičov zachránil. Prišiel však prineskoro a do konca svojho života ich už nevidel. Tí zahynuli v koncentračnom tábore, no to sa však tiež za života dozvedieť nestihol. A neskôr sa do koncentračného tábora dostal aj samotný Lale. O tom, čo sa však dialo za ostatným drôtom Auschwitzu však mlčal celé roky. Jeho príbeh spracovala do knihy autorka Heather Morris.

Podľa Heather si Lale myslel, že svoj príbeh musí tajiť, a tak chráni svoju rodinu. V domnienke, že bude považovaný za zradcu zostal žiť v ústraní až do konca života v Austrálii.

V apríli roku 1942 sa 26-ročný Lale dostal do koncentračného tábora, kde prebral úlohu tetovača židovských čísiel po svojom chorom predchodcovi. Na svoju prácu nebol pyšný, no bola to cesta ako prežiť.

Podľa Laleho slov bol každý deň dobrý, ak sa tu človek prebudil a bol nažive. Pri tetovaní čísel na predlaktia židov sa Lale stretol aj so svojou životnou láskou. Ako tetovač mal rôzne privilégiá. Tie zahŕňali volný čas, spávanie v samostatnej miestnosti či možnosť komunikácie so ženou, ktorú miloval. S Gitou Fuhrmannovou komunikoval cez listy, ktoré jej doručoval dôstojník SS. V roku 1945 sa k táboru začali blížiť Rusi, a preto ho všetci Židia bez výnimky museli opustiť. Tu sa cesty Gity a Laleho rozišli.

Lale bol presunutý do iného tábora, z ktorého sa mu podarilo utiecť. Myslel si, že svoju lásku už v živote neuvidí. Napriek tomu, že netušil či je stále nažive, na Gitu vyčkával celé týždne v Bratislave na vlakovej stanici. Tam sa neukázala, no osud týchto dvoch ľudí chcel spojiť dokopy a tí sa stretli na ulici. Keď vojna skončila, uzavreli manželstvo a otvorili si obchod, ktorý pred sebou tiež nemal dlhú budúcnosť. Počas komunistického režimu bol znárodnený a Lale skončil vo väzení.

Počas víkendu, kedy Lale dostal priepustku sa rozhodol, že so svojou ženou Gitou ujde. A tak sa aj stalo. Svoje životy šťastne dokončili za morom v Austrálii. Gita zomrela v roku 2003 a až vtedy sa Lale rozhodol o svojom životnom príbehu prehovoriť. A bola to práve autorka knihy Heather Morris, ktorú si pustil k telu a tá jeho neuveriteľný osud zvečnila na stránkach knihy, ktorá je v súčasnosti svetovým bestsellerom.

Pozri aj: Podľa lekárov mal zomrieť pred 50. rokmi. Napriek tomu oslavuje Stephen Hawking v týchto dňoch 76. narodeniny

bbc.com
Uložiť článok

Najnovšie články