Téryho chata je najvyššie položenou a celoročne otvorenou horskou chatou vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa vo výške 2015 m.n.m. za záverom Malej Studenej doliny a priamo pri brehoch Piatich Spišských plies. V súčasnosti patrí k najobľúbenejším a najnavštevovanejším tatranským chatám a už čoskoro oslávi svoje 120. narodeniny.
Téryho chata patrí medzi najznámejšie, najnavštevovanejšie a najobľúbenejšie horské chaty Tatier. Narozdiel od Rainerovej chaty, ktorej sme venovali prvý diel zo série tatranských horských chát, ponúka „Terynka“ okrem občerstvenia aj možnosť prenocovať. Priamo pod tatranským hrebeňom v nádhernom prostredí Piatich Spišských plies za záverom Malej Studenej doliny v miestach, kde turistický chodník vedie už viac ako 140 rokov.
Edmund Téry
Prvý turistický chodník potiahli Malou Studenou dolinou už v roku 1875. V tom čase to už v podtatranských osadách žilo hotelierskym, kúpeľným a turistickým životom. O 21 rokov neskôr podnietil uhorský chirurg, horolezec a propagátor tatranskej turistiky rekonštrukciu a vylepšenie chodníka doline Studeného potoka. Volal sa Edmund Téry, bol veľkým nadšencom našich veľhôr a to už od študentských čias, kedy vystúpil na Lomnický štít.
Za hlavný prínos Edmunda Téryho v rozvoji tatranskej turistiky sa považuje práve výstavba horskej chaty za záverom Malej Studenej doliny. Chatu naprojektoval špišský architekt Gedeon Majunke a od svojho otvorenia, ktoré sa konalo 21. augusta 1899, nesie meno po uhorskom lekárovi. Téryho chata bola na prelome 19. a 20. storočia najvyššie položenou chatou v Tatrách a tento titul držala až do roku 1933. V nadmorskej výške 2015 m.n.m. je dnes už „len“ najvyššie položenou chatou s celoročnou prevádzkou.
Pri stavbe Téryho chaty bolo potrebné vyriešiť pomerne vážny logistický problém. Ako do nadmorskej výšky 2 km dostať viac ako 50 ton materiálu? Na vynáškach vlastnými nohami a na vlastných chrbtoch sa nakoniec vystriedalo 125 robotníkov. Tradičný systém vynášania však pokračoval ešte dlhé desiatky rokov potom. Nosičom síce od roku 1908 pomáhala lanovka na Hrebienok, no stále im ostáva najťažšia časť cez Malú Studenú dolinu.
Slávni chatári, úkryt odboja a veľká rekonštrukcia
V príbehu Téryho chaty vystupuje niekoľko zaujímavých osobností. Medzi nimi najmä chatár Štefan Zamkovský (chatárom od roku 1936), ktorý sa neskôr rozhodol postaviť vlastnú horskú chatu. Po Zamkovskom sa počas druhej svetovej vojny chaty ujali slovenskí študenti, ktorí tu skrývali poľských odbojárov a utečencov zo zajateckých táborov. Ďalšou významnou osobnosťou histórie Téryho chaty je Belo Kapolka, ktorý chatárčil a vynášal aj na Zbojnícku chatu či Chatu pod Rysmi. Belo Kapolka bol chatárom „Terinky“ celých 21 rokov a to aj počas obdobia jej veľkej rekonštrukcie, počas ktorej boli do chaty zavedené kúrenie, vodovod aj elektrina.
Téryho chata dnes
V súčasnosti patrí Téryho chata medzi najnavštevovanejšie tatranské horské chaty a to aj napriek tomu, že si k nej treba vyšliapať viac ako k mnohým iným. Okrem občerstvenia, medzi ktorým nechýba klasická cesnačka či nosičský čaj, ponúka aj možnosť ubytovania. Celkovo má chata kapacitu 24 lôžok a preto je najlepšie si noc v Téryho chate dopredu rezervovať. Ako sa však píše na stránke Téryho chaty, aj v prípade naplnenia kapacity sa dá vždy niečo vymyslieť.
Turistika
Na Téryho chatu sa môžete dostať hneď z niekoľkých smerov. Z južnej strany môžete vyraziť zo Starého Smokovca aj z Tatranskej Lomnice. V mieste, kde sa stretávajú Veľká a Malá Studená dolina sa potom môžete k chate vydať buď priamo Malou Studenou dolinou popri Zamkovského chate, alebo Veľkou Studenou dolinou, cez Zbojnícku chatu a Priečne Sedlo. Na Téryho chatu sa však môžete vydať aj zo severnej časti Tatier a to z Tatranskej Javoriny prechodom cez Javorovú dolinu.
teryhochata.sk, tatryportal.sk, vysoketatry.com, wikipedia.org
#cestujemdoma
Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.
Nahlásiť chybu v článku