Zatvorenie škôl ovplyvní aj termíny písomných maturitných skúšok a prijímacích pohovorov a overovanie športových, talentových či iných špeciálnych schopností žiakov a študentov. Krízový štáb dnes totiž rozhodol o zatvorení všetkých škôl a školských zariadení na území Slovenskej republiky od pondelka 16. marca na 14 dní. Informoval o tom premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) po zasadnutí.
Maturita sa mala konať 17. marca
Externá časť maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky sa zo slovenčiny a maďarčiny mala konať v utorok 17. marca. Svoje vedomosti z cudzích jazykov (anglického, francúzskeho, nemeckého, ruského, španielskeho a talianskeho) mali študenti obhájiť nasledujúci deň, v stredu 18. marca. Pôvodný termín maturitnej skúšky z matematiky bol stanovený na štvrtok 19. marca.
Z predmetu ukrajinský jazyk a literatúra sa malo maturovať v piatok 20. marca a v rovnaký deň mali študenti maturujúci z ukrajinského jazyka skladať skúšku aj z predmetu slovenský jazyk a slovenská literatúra.
Termín ústnej maturitnej skúšky si určujú príslušné odbory školstva okresných úradov v niektorom týždni od 18. mája do 5. júna. Za prípravu a metodické riadenie priebehu externej časti maturitnej skúšky a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky zodpovedá Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM).
Zatvorenie škôl sa sčasti dotkne aj prijímacích skúšok na overenie športových, talentových alebo iných špeciálnych schopností a nadania žiakov. Tieto „talentové prijímačky“ na stredné školy sa pôvodne mali konať v termíne od 15. marca do 30. apríla. Presný termín skúšok si určuje každá škola zvlášť.
Na sociálnej sieti v stredu 11. marca vznikla skupina Zavretá škola – ako učiť doma
V súčasnosti má približne vyše dvetisíc členov, medzi nimi sú pedagógovia, riaditelia škôl. Skupina je venovaná školákom, rodičom či učiteľom, ktorí teraz náhle zostali doma, lebo niektoré školy boli zavreté už počas tohto týždňa.
Cieľom skupiny je povzbudzovať a prinášať zaujímavé nápady, informácie, videá a linky jej členom. „Domáci školáci majú zažité, že učenie doma môže byť zábavné a zároveň veľmi efektívne. Nech sa páči, nechajme sa vzájomne inšpirovať,“ uvádza sa v skupine.
Nahlásiť chybu v článku