Sovietskemu zväzu sa v procese dobývania vesmíru podarili minimálne dva veľmi významné okamihy. Za jedným stál muž menom Jurij Gagarin, prvý človek vo vesmíre a za druhým Valentina Tereškovová, ktorá sa po dvoch rokoch od Gagarinovho úspechu stala prvou ženou vo vesmíre. To sa udialo 16. júna 1963, teda presne pred 60 rokmi.
V článku sa dozviete aj:
- prečo sa práve Tereškovová stala prvou ženou vo vesmíre;
- ako prebiehal samotný let;
- aké nepríjemné situácie zažívala;
- čo sa dialo po pristátí;
- čo jej mal podľa propagandy povedať Boh vo vesmíre.
Valentina Vladimirovna Tereškovová sa narodila 6. marca 1937 v dedine Maslennikovo ležiacej približne 250 kilometrov od Moskvy, v Jaroslavľskej oblasti. Jej otec, traktorista, zomrel o dva roky neskôr vo vojne s Fínskom. Matka robila najskôr v kolchoze a po skončení druhej svetovej vojny ako krajčírka v textilnom kombináte.
Valentina Tereškovová pracovala od 17 rokov ako tkáčka. Popri zamestnaní diaľkovo študovala na strednej priemyselnej škole textilnej v meste Jaroslavľ. V tomto období sa začala intenzívne zaujímať o parašutizmus. Práve nová záľuba predznamenala jej profesionálny osud, uvádza TASR.
Valentina pôjde do vesmíru
Po úspechu Jurija Gagarina v Moskve v roku 1961 padlo rozhodnutie, že do vesmíru poletí aj žena. Prihlásili sa stovky kandidátok, medzi nimi aj Tereškovová. Napokon sa sformovala 5-členná skupina. Pôvodne sa totiž predpokladalo, že do kozmu poletia súčasne dve ženské posádky, ale v marci 1963 sa od týchto plánov upustilo. Z piatich kandidátok na let do vesmíru napokon vybrali tri, ktoré absolvovali náročný fyzický, aj psychický tréning, a tiež všetky museli spĺňať nasledovné kritériá: vek do 30 rokov, výška do 170 centimetrov a hmotnosť do 70 kilogramov.
V konečnom výbere o miesto prvej ženy smerujúcej do kozmu sa Valentína Tereškovová stretla s Valentínou Ponomarjovovou a Irinou Solovjevovou. Všetky tri ženy boli vhodné pre let a o tom, kto pôjde do vesmíru, rozhodol v tomto prípade ten najmenej racionálny variant, avšak v Sovietskom zväze mimoriadne dôležitý — ideológia. Tereškovová mala na rozdiel od ostatných kandidátok robotnícky pôvod. O jej nominácii definitívne rozhodol najvyšší sovietsky stranícky vodca Nikita Sergejevič Chruščov. V tom čase mala 26 rokov.
16. jún 1963
Tereškovová vzlietla k oblohe 16. júna 1963 z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane. Na obežnú dráhu Zeme ju vyniesla raketa Vostok 6. Z paluby lode sa prihovárala pod menom Čajka a jej rozhovor s riadiacim strediskom sa prenášal v živom prenose rozhlasom.
Cesta do vesmíru neprebiehala hladko, aj samotný štart museli kvôli technickým problémom preložiť. Riadiace stredisko odhalilo chybu v príprave a muselo preprogramovať motory, aby nedošlo k nehode pri pristávacom manévri.
Nahlásiť chybu v článku