Situácia týkajúca sa ľadovcov sa pomaly, ale isto mení na kritickú. Vysoko v horách sa tvoria jazierka tam, kde nemajú čo robiť, niektoré ľadovce zmizli z povrchu Zeme a boli im vystrojené pohreby, iné zas musia byť chránené špeciálnymi plachtami. Tentoraz čelí hrozbe ľadovec, ktorý sa nemal začať roztápať ešte najbližších 80 rokov.
Ľadovec sa nemal topiť ešte 80 rokov
Ako informuje portál Daily Mail, už aj ten najhrubší ľadovec na svete sa začal následkom klimatických zmien meniť. Zábery z NASA Earth observatory poukazujú na to, že ľadovec Taku, ktorý sa nachádza na Aljaške, sa začal roztápať. K poslednej prudšej zmene došlo pred 70 rokmi a ďalšia sa nemala udiať ešte ďalších 80. Vedci síce predpovedali, že jedného dňa začne ľadovec následkom tepla ustupovať, nečakali však, že to bude tak skoro.
Mauri Pelto, odborník na životné prostredie, sa štúdiu ľadovca Taku venuje už 30 rokov a podľa neho sa masa ľadovca mala do konca storočia zväčšovať, nie zmenšovať. Medzi rokmi 1946 až 1988 totiž každý rok ľadovec narástol v priemere o 30 centimetrov. Od roku 1989 sa nárast začal spomaľovať a medzi rokmi 2013 až 2018 napokon ustal úplne. Minulý rok sa prvýkrát objavili viditeľné známky toho, že z ľadovca začalo ubúdať a môže za to rekordne teplé leto, ktoré na Aljaške zavládlo.
For half a century, Taku Glacier has been the one known Alaskan glacier to withstand the effects of climate change—until now. https://t.co/WtVANBMV3q pic.twitter.com/Z3X5Nk3CyH
— NASA Earth (@NASAEarth) November 7, 2019
Snežná čiara sa posúva
Neraz sa stalo, že ľadovec prestal narastať, zvyčajne však ostáva nemenný niekoľko rokov. V prípade ľadovca Taku však celý proces prebehol nezvyčajne rýchlo. Navyše, Pelto sleduje nielen Taku, ale zároveň aj 250 ďalších masívnych ľadovcov a Taku bol dlho jediným, ktorý klimatickým zmenám odolával. Pre vedcov je to obrovské sklamanie, ľadovec Taku totiž predstavoval nádej, že situácia nie je až taká zlá.
Pelto vďaka záberom z NASA Earth observatory sledoval snežnú čiaru a jej zmeny. Pozoroval, ako sa mení hranica, kde sa sneh mení na ľad, a teda na ľadovce. V lete sa pomer medzi snehom a ľadom menil najrýchlejšie, ľadu ubúdalo a sneh zas pribúdal. V prípade, ak sa ľadovec roztápa, no sneh nepribúda, snežná čiara sa posúva vyššie.
Ako sme spomínali, ľadovec Taku je považovaný za najhrubší, v najvyššom bode meria viac ako 1 481 metrov. Okrem toho je to však najväčší ľadovec v oblasti Juneau.
Daily Mail
Nahlásiť chybu v článku