foto: Jamling Tenzing Norgay [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Keď sa hovorí o prvom človeku, ktorý zdolal Mount Everest, spomína sa zvyčajne Edmund Hillary.

Mnoho ľudí však nevie o tom, že Edmund mal partnera, bez ktorého by výstup nezvládol. Reč je o Tenzingovi Norgayovi a takáto bola jeho úloha pri prvom výstupe na vrchol Everestu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Edmund Hillary nebol jediný

Ak sa niekomu podarí dostať na vrchol Mount Everestu, prechádza cestou okolo miesta s názvom Hillary Step a keď sa rozhliadne okolo seba, má možnosť vidieť hneď niekoľko vrchov a iných miest, ktoré sú pomenované po prvom mužovi, ktorý pokoril Mount Everest. V máji v roku 1953 sa však na vrchol neštveral Hillary sám, mal totiž spoločnosť. Bol s ním muž, bez ktorého by to nezvládol, no na jeho meno sa akosi pozabudlo.

Namgyal Wangdi

O Tenzingovi Norgaovi sa toho nevie veľa, vie sa však, že sa narodil okolo roku 1914 v Nepále alebo v Tibete ako 11. z 13 detí a jeho pravé meno je Namgyal Wangdi. Svoje meno sa rozhodol zmeniť, keď ho jedného dňa jeho otec vzal na návštevu kláštora a v preklade znamená „bohatý a šťastný vyznávač viery“. Jeho otec dúfal, že sa z neho skutočne stane to, čo hlásalo jeho meno, Norgay sa však rozhodol ísť inou cestou.

Edmund_Hillary_&_Sherpa_Tenzing.jpg: Kete Horowhenua : Horowhenua Historical Society Inc.derivative work: Elviper [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Mal byť mníchom

Už ako dieťa neraz utekal z domu, aby mohol ísť do hôr. Rodičia skúšali všetko, čo bolo v ich silách, aby syna skrotili. Poslali ho dokonca aj do kláštora v nádeji, že z neho bude mních, Norgay tu však nebol šťastný. Napokon ho preto vzali do Nepálu, kde mal pracovať v rodine šerpov v Khumbe. Lásku k horám mal v sebe Tenzing hlboko zakorenenú a keďže sa Khumba nachádza na úpätí Everestu, rád horu skúmal a vzhliadal k nej s úctou.

Prvá expedícia

Keď mal Tenzing len 20 rokov, zúčastnil sa prevej expedície pod vedením Erica Shiptona. Bola to však len zhoda náhod, dvaja šerpovia, ktorí mali ísť pôvodne totiž neuspeli na zdravotnej prehliadke a niekto ich musel na poslednú chvíľu nahradiť. Úlohou misie síce nebolo dosiahnuť vrchol Everestu, bola však úspešná. V priebehu rokov sa Tenzing zúčastnil mnohých ďalších expedícií. Keď mal 40 rokov, mohol sa pochváliť tým, že bol na Evereste viackrát, než ktokoľvek iný. Aj keď sa mu podarilo v rámci expedícií zdolať niekoľko rekordov, na vrchol hory sa prvýkrát dostal až v roku 1953.

SAS Scandinavian Airlines [Public domain], via Wikimedia Commons

Hillaryho život visel na vlásku

V tom roku sa konala ďalšia expedícia, tentoraz pod velením Johna Hunta. Súčasťou expedície bolo až 400 ľudí, z toho 382 nosičov a šerpov. Práve členom tejto výpravy bol aj Edmund Hillary a Tenzing Norgay. Napriek tomu, že o Hillarym sa hovorí najviac, takmer sa na vrchol ani nedostal, pošmykol sa a nebyť Tenzinga, ktorý rýchlou reakciou zaistil jeho lano, by možno svoj cieľ nikdy ani nedosiahol. Expedícia postupovala pomaly a do výšky 7 620 metrov sa dostali až po dvoch mesiacoch. V tomto bode sa muži rozdelili a na vrchol sa pokúšali dostať v menších skupinkách. Prvá z dvojíc neuspela a ako druhí v poradí sa o výstup pokúsili Hillary a Norgay. Oni boli prví, komu sa to napokon podarilo. Na vrchole pobudli 15 minút a následne sa vrátili späť ku zvyšku skupiny.

Médiá si vybrali len jedného

Aj keď sa Hillary a Norgay dostali na vrchol hory spolu, médiá sa rozhodli, že vyberú len jedného víťaza a tým sa stal Hillary. Okrem toho, keď boli muži hore, Tenzing Edmunda odfotil, sám však byť na fotografii nechcel. Obaja si vyslúžili mnoho ocenení, no kým Hillaryho ocenila aj samotná kráľovná, Norgay bol hrdinom skôr doma v Nepále, kým svet o ňom počul len pramálo.

allthatisinteresting, wikipedia
Uložiť článok

Najnovšie články