Stephen Ritz je učiteľ pracujúci v škole, ktorá sa nachádza v newyorskej štvrti Bronx. Veľmi sa od svojich kolegov nelíšil, až nastala v jeho živote veľká zmena. Zasiahla ho tragická udalosť, kedy jedno z jeho detí umrelo. Táto osobná tragédia ho zasiahla natoľko, že sa rozhodol zmeniť veci. Smrť dieťaťa ho nepoložila, práve naopak. Rozhodol sa sústrediť všetku svoju energiu na pomoc deťom v jeho okolí, ktoré práve nemali najlepší osud.
Rozhodol sa, že bude učiť v škole, kde iba 17% študentov túto školu absolvovalo. Škola mala veľké problémy. S násilím a chudobou sa tu študenti stretávali dennodenne, čo do značnej miery ovplyvňovalo ich školské výsledky. Ďalším veľkým problémom tejto školy bola slabá a nezdravá strava, ktorú študenti každodenne prijímali.
Bronx je oblasť v New Yorku považovaná dietológmi za takzvanú „potravinovú púšť“. Jej obyvatelia nemajú akúkoľvek možnosť osvojiť si a prijímať zdravé potraviny. Väčšinou si kupujú len nezdravé produkty z obchodov či fast-foodov, pretože na „lepšie“ jedlo proste nemajú financie. Nekvalitná strava spôsobuje fyzické choroby, môže viesť k psychickým problémom či poruchám, a hlavne u detí, ktoré sú ešte iba vo vývoji.
Stephen sa rozhodol tento problém zmeniť. Prijal triedu, kde až 70% detí malo zdravotné problémy priamo nadväzujúce na nesprávnu životosprávu. Dostal skvelý nápad. Rozhodol sa, že založí záhradku, kde si budú deti sami pre seba pestovať ovocie či zeleninu. Tento projekt nazval Green Bronx Machine a tým to všetko začalo. Deti sa začali učiť základom zdravej stravy, začali si pestovať vlastnú zeleninu a dokonca to malo až také následky, že deti začali svoje vedomosti odovzdávať aj doma a zazačali ich zdieľať aj so svojimi rodinami. Toto všetko umožnilo vytvorenie školského vzdelávacieho programu okolo zdravej výživy a záhradníctva.
Do dnešného dňa najmä vďaka tomuto projektu vzniklo v Bronxe, ale aj v iných chudobnejších častiach New Yorku, hneď niekoľko školských záhrad a skleníkov. A čo je najlepšie, celá myšlienka sa postupne začína budovať aj v iných amerických mestách. Zdravá strava sa neuveriteľne odzrkadlila aj na výkonoch študentov. V Stephenovej triede vzrástla návštevnosť zo 40% až na 93% a všetkým žiakom sa podarilo spraviť záverečné skúšky.
Veríme, že sa tento projekt dostane nielen do všetkých miest USA, ale že podobné nápady budú vznikať aj po celom svete. V celej redakcii si Stephenov nápad vážime a dúfame, že sa mu bude dariť s deťmi aj naďalej. Viac takýchto ľudí!
interez.sk (M. Blaško), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku