Reprofoto: Pixabay.com

Fenomén rozpoznávania tvárí je pomerne tajomný.

Keďže ľudí, ktorí sú experti v rozlišovaní tvárí, je málo, anglický profesor psychológie vytvoril online test, kde si môžete svoju schopnosť rozlišovať tváre otestovať. Pamätáte si tváre ľudí, s ktorými ste sa stretli len niekoľkokrát za život? Niekto s tým má obrovský problém, iní zase bez problémov spoznajú aj spolužiaka, ktorého nevideli 20 rokov. Od čoho závisí to, ako rozoznávame jednotlivé tváre?

Článok pokračuje pod videom ↓

V roku 2009 tím neurológov z Harvardu robil testy štyroch ľudí, ktorí o sebe tvrdili, že majú superschopnosť v rozoznávaní tvárí. Všetci udávali, že nemajú problém spoznať rodinných príslušníkov či návštevy, ktoré nevideli od detstva, alebo že si pamätajú hercov z televízie, ktorých zahliadli napríklad v reklame a potom až o niekoľko rokov vo filme. Niektorých tieto schopnosti dokonca až desia, uvádza iflscience.com.

Jeden z testovaných povedal výskumníkom, že sa snaží svoju schopnosť skrývať a predstiera, že si nepamätá ľudí. Je to preto, lebo potom na neho ľudia pozerajú, ako keby ich špehoval, alebo sa na neho pozerajú zvláštne, lebo vie o nich niečo, čo oni netušili.

Foto: Photo by Jaspereology from Pexels

Týchto ľudí výskumníci otestovali celou radou testov a usúdili, že schopnosť rozpoznávať tváre ľudí je pomerne zvláštna, lebo sa zásadne líši od pamäti a nie je to ani zručnosť, ktorá by sa dala zlepšiť napríklad trénovaním, alebo učením sa.

Už v roku 1990 výskumníci identifikovali oblasť mozgu zodpovednú za rozpoznávanie tvárí. Niektorí ľudia s poškodením tejto oblasti majú problém rozoznávať tváre blízkych ľudí, v extrémnych prípadoch dokonca nedokážu spoznať ani seba v zrkadle. Neurológ a spisovateľ Oliver Sacks bol známy práve tým, že mal túto oblasť mozgu poškodenú. Vo svojej knihe sa dokonca zdôveril, že má radšej susedových psov, než samotných susedov, keďže psy dokáže rozoznať podľa rasy a farby srsti.

Otestujte si schopnosť rozpoznávať tváre

Veľký problém pri skúmaní tohto javu je nájsť ľudí, ktorí sú expertmi v rozoznávaní tvárí. Preto vytvoril John P. Davis, profesor psychológie z anglickej Greenwichskej univerzity, krátky online test zameraný na rozpoznávanie tvárí. Davis odhaduje, že iba 1 % ľudí má schopnosti v rozpoznávaní tvárí také, že by sme ich mohli nazvať superschopnosťou.

Profesor tvrdí, že ak v teste získate nad 10 bodov zo 14 možných, potom ste adeptom na to, že máte superschopnosť v rozpoznávaní tvárí. V anonymnom online teste sa vám budú zobrazovať tváre ľudí na niekoľko sekúnd, a potom bude vašou úlohou vybrať osobu, ktorú ste pred niekoľkými sekundami videli.

Test spustíte kliknutím na tento odkaz.

Článok bol pôvodne publikovaný v roku 2016.


Uložiť článok

Najnovšie články