Ak by sme si návyky tučniaka čiapočkatého prisvojili, bola by to pre svet katastrofa. Ľudia by zaspávali pri šoférovaní, obsluhe strojov, nakupovaní, či každej bežnej činnosti. Našťastie, všetko má svoj zmysel, a kým zdravý človek prespí denne približne 8 hodín, v podstate v jednom kuse, tučniaky čiapočkaté spia 11 hodín denne, ale rozdelených na 10-tisíc mikrokrátkych úsekov.
4 sekundy na jeden spánok
Nová štúdia, publikovaná v časopise Science, zistila, že jeden spánok tohto tučniaka trvá v priemere len 4 sekundy, avšak počas dňa takto prespí až 11 hodín. Táto vlastnosť sa u nich vyvinula kvôli potrebe neustálej ostražitosti.
Science Alert píše, že ich populácia sa odhaduje na 8 miliónov a žijú v pároch najmä v oblasti Antarktídy a ostrovov južného Atlanitku. Pri hniezdení musí jeden z páru dávať pozor na dravé vtáky a chrániť pred nimi vajcia a mláďatá, pričom druhý partner zháňa potravu, čo môže trvať aj niekoľko dní.
Taktiež tučniak musí chrániť svoje hniezdo, aby mu z neho iný tučniak nekradol materiál na stavbu svojho. Keď druhý partner príde s jedlom do hniezda, svoje úlohy si vymenia.
Prispôsobili sa
Aby ale tučniaci chrániaci hniezdo a potomstvo mohli aj spať, a tiež aj strážiť, vyvinul sa u nich systém mikrospánkov. Vedci 14 tučniakom na Ostrove kráľa Juraja, ktorý patrí do súostrovia Južné Shetlandy, umiestnili na telo senzory a v priebehu niekoľkých dní získali zaujímavé údaje. Zistili, že spánok strážiaceho tučniaka trval v priemere len 3,91 sekundy, pričom celkovo za deň spal aj 10-tisíckrát.
Tučniaky na periférii kolónie spali dlhšie, ako tie v strede, čo môže súvisieť s hlukom, ale aj so zvýšeným rizikom krádeže materiálu z hniezda.
Náhle krátke zaspatie zriedkavo postihuje aj ľudí, no ide o nepríjemné nervové ochorenie. Je preto zaujímavé, že niečo, čo sa u ľudí objavuje ako choroba, sa u iných živočíchov evolučne vyvinulo ako potreba pre prežitie, a keďže kolónie tučniakov čiapočkatých fungujú a množia sa, takéto fragmentácie spánku im poskytujú dostatok času na regeneráciu, odpočinok a zotavenie.
Nahlásiť chybu v článku