V najnavštevovanejších mestách v rámci Európy môžu turisti natrafiť na niekoľko podvodov, o ktorých sa síce hovorí vo veľkom, no stále sa nájdu ľudia, ktorí sa nechajú oklamať a zbytočne prídu o veľa peňazí. A to platí aj o triku s fotografiou.
Turistických pascí je v mestách ako Florencia, Miláno, Paríž, Londýn, Praha či Barcelona skutočne viacero. Nedávno sme písali o tradičnej podvodnej hre s názvom škrupinky, pričom okrem tohto scamu sa v niekoľkých metropolách objavuje aj trik s fotografiou.
Základom tohto podvodného triku je kombinácia vašej polohy a zároveň záujmu o turistický zážitok. Najčastejšie sa s týmto podvodom stretneme napríklad v Miláne pred slávnou budovou Duomo. Na námestí sa koncentruje pravdepodobne najviac turistov v rámci tejto metropoly, pričom mnoho z nich stále naletí na starý známy trik.
Deje sa to v obľúbenej destinácii
Poznáte to, prechádzate sa po romantickom a krásnom Miláne a ste očarení tým, ako pôsobí okolie Duoma. V tom k vám pribehne človek, zväčša muž v strednom veku, ktorý v prvom rade pôsobí veľmi seriózne. Môže sa predstaviť ako fotograf, amatérsky či profesionálny, ktorý ochotne zveční vašu návštevu Milána kvalitným fotoaparátom.
A tam to celé začína. Najprv tradične začne tým, že vám spraví jednu fotku, ktorá, ak sa vám nebude páčiť, bude zadarmo. V prípade, že ju chcete, vytlačí ju cez príručnú fototlačiareň a vy zaplatíte približne 3 eurá. Trik sa dá ešte posunúť tak, že vám do ruky nasype krmivo pre holuby, ktorých je pred Duomom skutočne požehnane. Vraj fotka s hŕstkou holubov na ruke má skvelý efekt.
Fotograf párkrát cvakne a následne k vám príde s tvrdením, že stihol spraviť nie jednu, nie dve, ale prinajlepšom minimálne 7 fotiek, na ktorých vyzeráte perfektne. A, samozrejme, že za ne začne pýtať viac peňazí, obvykle začínajú na sume 20 až 30 eur. Turista odmieta, no fotograf začne naliehať, že fotky sú skvelé a on vám venoval svoj čas, čiže mu musíte zaplatiť.
Často sa k tomu presviedčaniu pripoja aj vymyslené príbehy o deťoch či rodine v ďalekom zahraničí, ktoré sú choré, alebo nemajú žiadne jedlo či peniaze. Tento ťah využívajú aj podvodníci s náramkom. Netreba sa však nechať zlomiť, keďže v drvivej väčšine prípadov ide o obyčajných podvodníkov, ktorí chcú okradnúť turistov.
Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť tohto dotieravého podvodníka, je skutočne predstierať, že neexistuje a odísť preč. Nebojte sa, nebudú sa rozkrikovať či volať políciu, keďže jediní, kto robí niečo nesprávne, sú oni.
Nahlásiť chybu v článku