Podľa Darwinovej evolučnej teórie je predchodcom človeka opica. S týmito primátmi máme spoločného naozaj veľa. O ich inteligencii svedčia rôzne výskumy či priame pozorovania v prírode. Existujú dokonca také prípady, keď sa naučili komunikovať alebo celkom zastúpiť ľudskú činnosť. Taký je aj tento úžasný príbeh o paviánovi menom Jack
Pavián Jack si v 19. storočí získal veľkú popularitu. Bol totiž oficiálnym zamestnancom železnice v Kapskom meste. Vo svojej práci nikdy nepochybil.
Odkiaľ sa vzal pavián Jack?
Opica sa medzi koľajnicami tak často nevidí. Ako sa sem Jack vlastne dostal? Pracovník železníc Kapského mesta James Wide, prezývaný aj Jumper, mal v roku 1877 nepríjemnú nehodu. Dovtedy bol známy svojou šikovnosťou, keď preskakoval z jedného vozňa na druhý aj počas ich pohybu. Raz ho však šťastie opustilo a spadol pod idúci vlak. Jumper síce prežil, no stálo ho to obe nohy. Jeho entuziazmus k práci sa ani po tomto incidente nevytratil a skutočné nohy nahradil drevenými. Skonštruoval si aj drevený vozík, no napriek tomu mal s pohybom neustále problémy. Riešenie prišlo s paviánom Jackom.
Úplnou náhodou stretol Jumper paviána na miestnych trhoch, kde bol zapriahnutý do voza. Inteligencia zvieraťa ho natoľko uchvátila, že sa rozhodol vziať si ho ako asistenta. Už po niekoľkých dňoch sa stal súčasťou Jumperovej práce. Naučil sa viesť jeho vozík, prehadzovať páky a dať signály vlakom či nosiť kľúče sprievodcom.
Jumper svojho asistenta naučil všetko
Jednou z Jackových úloh bolo aj zaniesť kľúče sprievodcovi po dohodnutom signály. Ten spočíval v štyroch písknutiach vlaku po tom, ako zastavil v stanici. Pavián okamžite vzal kľúče a šiel s nimi k vlaku. Spočiatku na všetko dozeral Jumper, no Jack už neskôr vykonával naučené činnosti celkom sám.
Stal sa akousi celebritou pre miestnych ľudí, ktorí sa dokonca chodili na stanicu pozerať ako pracuje. Samozrejme, vždy sa nájdu aj neprajníci a napokon niekto vyššiemu vedeniu prezradil, že Jumperov pomocník je v skutočnosti opica. Povolaný manažér s cieľom vyhodiť oboch pracovníkov železnice neveril tomu, že by pavián mohol byť tak schopný a vykonávať nejakú prácu. Napokon bol však výkonom Jacka skutočne prekvapený a prácu jemu aj Jumperovi ponechal. Jacka dokonca povýšili na oficiálneho zamestnanca a dostával plat 20 centov na deň a fľašu piva na týždeň.
Jack na železnici pracoval celých 9 rokov a ani raz nepochybil. Napokon ochorel na tuberkulózu a svoje pracovisko opustil. Jeho lebka je dodnes súčasťou výstavy múzea Albany v Južnej Afrike.
Pozri aj: „Zničilo mi to život.“ Hovorí fotograf, ktorý vedie súdny spor proti opici
all-that-is-interesting.com
Nahlásiť chybu v článku