Každý z nich ukazuje top štatistiky, čísla, a či má pokrytie 4G sieťou na Slovensku. Kto nám dokáže poskytnúť top dáta z pohľadu rýchlosti, ale aj pokrytia?
Plán testovania bol zo začiatku jednoduchý. Zobrať štvoricu SIM kariet všetkých štyroch operátorov (O2, Telekom, Orange a 4ka), mať rovnaké mobilné telefóny a vyskúšať pár testov na náhodných miestach.
Vybrali sa preto náhodne tri miesta. A to Topoľčiansky hrad, Hriňová a Margecany. Veľmi malé obce resp. lokality, kde by každý z operátorov mal poskytovať už dnes aj 4G.
Tri úlohy pre každého
Na všetkých troch miestach sa teda urobil jeden test, ktorý mal tri úlohy. Stiahnuť aplikáciu, odmerať ping a upload minútového 4k videa. Každá úloha bola bodovaná. A to štýlom, kde prvý s najrýchlejšie stiahnutou appkou alebo najlepším pingom dostane štyri body, druhý tri body, tretí dva a posledný jeden bod.
Bodovali sa len tieto tri lokality, no pre ilustráciu sa si odmerali rýchlosti aj v našich dvoch najväčších mestách.
A to v centre Bratislavy a v Košiciach. Cieľom bolo, aby všetci mali čo najlepšie možné vyrovnané podmienky, a tak sa testovali v rovnakom čase všetky štyri telefóny.
Keďže ide o používateľský test, na dvoch miestach sa muselo napríklad udeliť jedno prvé miesto pre dvoch operátorov. Napríklad aplikáciu Instagram, ktorá sa sťahovala z Google Play, stiahli vždy na sekundu presne. Následne sa udeľovalo až tretie miesto.
Top telefóny
Ako zariadenia sa používala štvorica nových Samsungov Galaxy S9+. A ako to všetko dopadlo? Používateľský test vyhral Telekom, ktorý bol prvým vo väčšine „disciplín“. Na Slovensku ťaží z toho, že tu poskytuje najrýchlejšie mobilné dáta, ktoré mu pomohli na väčšine miest.
A víťazom je…
Rýchlosť Telekomu bola často okolo 100 mbps. Čo je na internet v telefóne pomerne slušný údaj. Druhý skončil Orange a na treťom mieste skončil operátor O2.
Ten na začiatku zaváhal, a potom len stratu dobiehal, no ukázal, že v 4G má určite čo ponúknuť. A na štvrtom mieste skončila 4ka, ktorá sa takmer vždy mohla chváliť výborným pingom. Test sa robil v priebehu piatku od rána až do neskorej noci.
Pri totožnom výsledku sa zaradili operátori na rovnaké miesto. Test mohlo ovplyvniť množstvo faktorov, ktoré mohli v reálnej prevádzke u operátorov nastať. Nikto však v daný deň nemal výpadok ani nedosiahol „nemerateľné výsledky“. Ide o test, ktorý sa robil za skutočnej prevádzky. Výsledky sú tak čo najobjektívnejšie z používateľského pohľadu.
Pozrite si celý test v tomto videu:
Pozri aj: Podnikateľ nám prezradil, ako funguje výpalné v Bratislave
Nahlásiť chybu v článku