Po tom, ako sme vám pred niekoľkými dňami priniesli kvíz z chémie, rozhodli sme sa, že dnes otestujeme vaše vedomosti z ďalšieho predmetu, ktorý u mnohých ľudí nebol veľmi obľúbeným, a to je fyzika. Tak ako v prípade chémie, aj fyzika zasahuje do mnohých oblastí a sfér nášho života, preto vás čakajú otázky, ktoré sa dotýkajú viacerých vedeckých oblastí. V kvíze vám ponúkneme ku každej otázke tri možné odpovede a vašou úlohou bude určiť tú správnu. Prajeme vám veľa úspechov pri riešení.
Článok pokračuje pod videom ↓
Aká je približná rýchlosť svetla vo vákuu?
Pixabay
Rýchlosť svetla vo vákuu je fyzikálna konštanta, hodnota ktorej bola určená na 299 792 458 metrov za sekundu (1 079 252 848,8 km/h)
Čo sa meria refraktometrom?
Unsplash
Refraktometer má široké využitie, napríklad sa ním dá merať obsah alkoholu v nápojoch či obsah vody v mede.
Kto sformuloval teóriu relativity?
Pixabay
Pojem Teória relativity Alberta Einsteina zahŕňa dvojicu fyzikálnych teórií: špeciálna teória relativity a všeobecná teória relativity. Tieto teórie boli zostavené, aby vysvetlili fakt, že elektromagnetické vlny nepodliehajú Newtonovským pohybovým zákonom.
Aká je to amorfná látka?
Unsplash
Amorfná látka je látka, ktorej stavebné častice v pevnom skupenstve nevytvárajú kryštály. Príkladom amorfnej látky je napríklad sklo.
Ktorý fyzikálny princíp využíva jadrová zbraň?
Pixabay
Pri reťazovej štiepnej reakcii jadrového materiálu sa uvoľňuje veľké množstvo energie, ktorá spôsobuje ničivú silu atómových zbraní.
Cez čo nemôže prejsť zvuk?
Pixabay
Zvuk sa šíri jedine v hmotnom prostredí. To znamená, že vo vákuu nemôže nastať šírenie zvuku, pretože vákuum neobsahuje žiadne hmotné častice.
Ako znie Pascalov zákon?
Pixabay
Pascalov zákon je základom hydraulických zariadení, ktoré využívajú prenos tlaku a tým aj tlakovej sily od jedného piestu k druhému.
Kto získal prvú nobelovú cenu za fyziku?
Pixabay
V roku 1901 získal Wilhelm Conrad Röntgen prvú nobelovu cenu za fyziku a to za objav žiarenia, ktoré následne bolo pomenované podľa neho. Becquerel získal cenu v roku 1903 za objavenie rádioaktivity a Marie Curiová spolu s manželom Pierrom získali cenu za výskum žiarenia objaveného Becquerelom.
Ktorý z týchto zákonov nesformuloval Newton?
Pixabay
Zákon zachovania hmotnosti ako prvý definoval ruský chemik Michail Vasilievič Lomonosov.
Akú hodnotu má absolútna nula?
Pixabay
Absolútna nula je označenie termodynamickej teploty, pri ktorej dosiahne entropia systému minimálne hodnoty. Podľa medzinárodnej dohody je definovaná ako 0 K na kelvinovej stupnici, resp. −273,15 °C alebo −459,67 °F.
Vyhodnotenie:
Vo fyzike sa rozhodne nestratíš. Gratulujeme 🙂
Vyhodnotenie:
Niečo ti vyšlo, niečo nie, ale nemáš sa za čo hanbiť 🙂
Vyhodnotenie:
Daj si kvíz opäť, určite to bude lepšie
Prosím zdieľajte tento kvíz na zobrazenie výsledkov.
Nahlásiť chybu v článku