Ovládať aspoň jeden cudzí jazyk nie je dnes už nič neobvyklé, ba naopak, v dnešnej dobe sa bez takejto znalosti iba ťažko niekde presadíte. Mnoho ľudí sa tak snaží natlačiť do svojej hlavy toľko jazykov, koľko sa len dá. Medzi nami sa tak pohybujú ľudia, ktorí neraz vedia aj viac ako 4 cudzie jazyky. Pýtate sa, ako je to možné? Odpoveď je jednoduchá. Mnoho jazykov sa na seba v mnohých aspektoch veľmi podobá a tvoria takzvané jazykové rodiny. Po zvládnutí jedného jazyku z určitej rodiny preto bez väčších problémov zvládnete aj tie ďalšie. Ak chcete vedieť, ktoré jazyky sú si mimoriadne podobné kvôli spoločnej histórii a ktoré sú naopak absolútne odlišné, pokračujte v čítaní.
Aktuálne je na svete registovaných 7099 jazykov. Pri predstave tak obrovského počtu sa to, čo sa vám chystáme oznámiť, zdá veľmi nepravdepodobné, no opak je naozaj pravdou. Väčšina z nich totiž vznikla iba z malej hŕstky tých najstarších, pôvodných jazykov. Takéto prepojenia medzi jednotlivými jazykmi naprieč históriou ľudstva už od nepamäti zobrazujú takzvané jazykové stromy. No a jednu z najkrajších, aké sme doteraz videli, vytvorila ilustrátorka Minna Sundberg.
Minna vytvorila na základe údajov získaných z celosvetovej databázy jazykov – Ethnologue – rozprávkovo ladenú schému, ktorá zobrazuje napríklad to, ako väčšina hlavných európskych, ale aj západných jazykov vznikla z prastarej Indoeurópskej a Uralskej jazykovej rodiny. Celá ilustrácia je doslova preplnená s názvami jazykov, pričom veľkosť jednotlivých vetiev stromu znázorňuje počet ľudí, ktorí daný jazyk aktívne používajú. Aj napriek tomu sa však autorke nepodarilo do svojej schémy vtesnať úplne všetky existujúce jazyky.
Úprimne, pri počte jazykov prevyšujúcom 7000 sa jej ani príliš nečudujeme. Samotná autorka to v rozhovore pre magazín io9 okomentovala takto: „Bohužial, väčšina drobných jazykov sa na môj strom nezmestila. Len v samotnej Indoeurópskej rodine existujú stovky drobných, často takmer neznámych jazykov, ktoré sa mi tam jednoducho nezmestili. Väčšina jazykov, ktoré majú menej ako jeden milión aktívnych používateľov, som skrátka musela vypustiť.“ Nemusíte sa však obávať najhoršieho – na ilustrácii nájdete aj drobné slovanské jazyky, medzi ktoré patrí aj ten náš, slovenský. Viac už v našej galérii.
boredpanda.com
Nahlásiť chybu v článku