Už od mala sme počúvali, že umývanie rúk je dôležité. Napriek tomu to stále mnohí ľudia podceňujú. Najlepší spôsob, ako ukázať, že aj relatívne čisté ruky sú pokryté veľkým množstvom patogénov, sa dá dosiahnuť jednoduchým experimentom.
Ten urobila učiteľka Dayna Robertson na americkej základnej škole v Idaho Falls. Naň potrebovala v podstate iba niekoľko kúskov toastov. Spolu s odborníčkou na behaviorálne správanie Jaralee Metcalf a žiakmi vykonali jednoduchý experiment.
Ako informuje Science Alert, zobrali kúsky nakrájaného toustu, ktorého sa žiaci dotýkali rukami. Jeden kúsok slúžil ako referenčná vzorka, ďalšieho sa žiaci dotýkali umytými rukami teplou vodou a mydlom, tretieho sa žiaci chytali rukami ošetrenými dezinfekčným prípravkom a štvrtý kúsok chytali neumytými rukami. Posledný kúsok použili ako utierku a utreli ním notebooky, ktoré žiaci používajú.
Všetky kúsky toastov následne dali do igelitových vreciek a na jeden mesiac ich odložili. Potom sa pozreli na to, čo sa s nimi stalo.
Najhoršie dopadol práve kúsok, ktorým sa utierali notebooky. Je takmer celý pokrytý čiernou plesňou, čo znamená, že notebooky mali na svojom povrchu veľké množstvo znečistenia.
Vzorka s číslom 2 bola referenčná a nikto sa jej nedotýkal. Aj po mesiaci vyzeral pomerne dobre, neboli na ňom takmer žiadne známky skazy.
Vzorka číslo 3 je na tom podobne ako toast, ktorým sa utierali notebooky. Je na ňom vidieť rozvíjajúca sa pleseň a hnilobné procesy.
Toast, ktorého sa žiaci dotýkali umytými rukami naproti nemu vyzerá oveľa lepšie. Sú na ňom vidieť v podstate iba odtlačky prstov, kde sa ho žiaci dotýkali.
Možno mnohých prekvapí toast, ktorého sa žiaci dotýkali po použití dezinfekčného prípravku na ruky. Aj na ňom je vidieť rozvíjajúcu sa pleseň. To dokazuje, že dezinfekcia na ruky určite nie je plnohodnotná náhrada umytia rúk teplou vodou a mydlom.
Dôležitá je však aj technika samotného umývania rúk. Ako uvádza Národný portál zdravia, celá procedúra by mala trvať minimálne 40 sekúnd. Ruky treba navlhčiť, následne poriadne namydliť a nezabúdať pritom na chrbát rúk či na priestor medzi prstami a pri nechtoch. Následne je potrebné mydlo zmyť tečúcou teplou vodou a osušiť čistým uterákom, v prípade verejných priestorov je ideálne použiť jednorazové papierové utierky.
Dôležité je, samozrejme, tiež pravidelné umývanie rúk a to pred jedlom, po jedle, po návrate z vonkajšieho prostredia domov a po použití toalety či po dotýkaní sa zvierat.
Nahlásiť chybu v článku