The Ocean Cleanup

Riešenie plastového odpadu vo svetových oceánoch je stále v nedohľadne. Tento projekt to však môže zmeniť.

O holandskom mladíkovi Boyanovi Slatovi sme už pred dvomi rokmi písali. Už vtedy Boyan predstavil svoje plány, ako chce svetový oceán odbremeniť od najväčšej jeho hrozby – neustále narastajúceho plastového odpadu. Jeho veľkolepý projekt však narazil na viacero komplikácií, ktoré ho neumožnili realizovať. Teraz je však Boyan už skúsenejší a po konzultáciách s desiatkami ekológov prichádza s novým plánom. A ten vyzerá, že sa čoskoro dočká aj realizácie. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Projekt Ocean Cleanup, za ktorým tento mladý Holanďan stojí, má za cieľ odstrániť obrovské množstvo plastového odpadu plávajúceho na hladine oceánov. Asi najväčšou výzvou je veľký „ostrov plastu“ plávajúceho na hladine Tichého oceánu. Kým pôvodný projekt počítal s veľkou čističkou s neuveriteľným rozpätím na úrovni 100 kilometrov a ukotvením na dne oceánu, teraz sa už hovorí o systéme menších čističiek s rozmermi približne jeden kilometere, voľne umiestnených na hladine oceánov, ktoré by do svojich lapačov zberali plast.

„Tieto systémy by sa automaticky pohybovali s oceánskymi prúdmi, s ktorými sa pohybuje aj odpad“ hovorí Slat. „Namiesto toho, aby sme vyčistili 42% oceánu v priebehu 10 rokov, teraz chceme vyčistiť až 50% a to iba za 5 rokov“. 

Aj keď Boyan hovorí o novom type zberných plavidiel, zatiaľ neprebehli žiadne testy, ktoré by mohli jeho tvrdenia skutočne overiť. Hovorí tiež o financiách, ktoré sú na úrovni takmer 32 miliónov dolárov (28,5 milióna eur).

Aj keď mnohí morskí biológovia sú skeptickí a obávajú sa, že čističky nemusia vydržať nápor oceánu a jednoducho sa rozbijú, čím zamoria oceány ešte viac, v duchu mnohí dúfajú, že projekt by mohol pomôcť. V súčasnosti totiž neexistuje veľa realizovateľných projektov na čistenie morí a oceánov od plastového odpadu. Ten predstavuje stále väčší a väčší problém, najmä pre morských živočíchov. Mnohé zvieratá totiž plast láka a konzumujú ho, čo následne spôsobuje ich smrť. Veľkou hrozbou je tiež mikroplast – drobné čiastočky plastu, ktoré prenikajú do potravinového reťazca a postupne kontaminujú morských živočíchov, no aj ľudí, ktorí ryby konzumujú.

Je preto veľmi naliehavé, aby ľudstvo čo najskôr obrátilo svoj zrak aj na tento problém a urýchlene ho začalo riešiť. Určite nikto z nás totiž nechce, aby sme boli doslova kontaminovaní plastom, ktorí by nás zvnútra zabíjal. A projekt, akým je aj Ocean Cleanup, by tomu mohol zabrániť.

Pozri aj: 7 tipov, ako sa dá žiť život s minimálnym využitím plastových obalov

interez.sk (mmm), businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články