Foto: Twitter (estherschindler)

Na konci 90. rokov sa vo vedeckom časopise objavil článok, ktorý opisoval budúcnosť technológii.

Na tom samozrejme nič veľké nie je. Takých článkov tu už bolo aj bude. No tento sa v čomsi líšil. Nedávno o ňom opäť informovala redaktorka tohto časopisu, Esther Schindler, a to celých 19 rokov od jeho uverejnenia. Dôvod je jednoduchý. Požiadala spisovateľa sci-fi románov, Davida Gerrolda, aby jej v pár stručných riadkoch opísal, ako by mohla vyzerať budúcnosť technológii.

Článok pokračuje pod videom ↓

Bola to veľmi ťažká úloha, no David sa jej chopil a svoju víziu opísal dosť konkrétne. Desivé na tom, že sa trafil do čierneho. Vo svojom článku opísal budúcnosť smartfónov a aj to, ako nám v konečnom dôsledku začnú liezť na nervy a strpčovať životy. Gerrold napísal, že zariadenia, ktoré pri sebe v tom čase každý nosil, sa budú dať zredukovať do jediného malého zariadenia.

Je to PITA vo vašom vrecku?“ takým titulkom sa jeho článok započal. „Mám telefón, vreckový kalendár, pager, kalkulačku, digitálny fotoaparát, záznamník zvuku, hudobný prehrávač a kedysi som mal aj farebný televízor.“ Ďalej však Gerrold napísal aj to, čo vtedy ešte nikto netušil. Že tieto užitočné predmety sa budú dať spojiť do jedného zariadenia, ktoré bude mať vo vrecku úplne každý a nebude väčšie ako balíček kariet.

Taktiež nezabudol zmieniť, že zariadenie bude mať farebný displej s vysokým rozlíšením, mikrofón, vstup pre slúchadlá, objektív, bezdrôtové pripojenie a samozrejme funkcie štandardného telefónu. Ako bonus uviedol aj to, že zariadeniu nebude chýbať plnohodnotná klávesnica a veľmi dôležitá funkcia – prijímanie a odosielanie e-mailov. Na rok 1999 je toto skutočne veľmi presná odpoveď. Tu však jeho slová nekončia.

_MG_0091

Gerrold tiež uvádza, že zariadenie, ktoré nazval PITA, bude mať aj funkciu rozpoznania hlasu a hlasový syntetizátor, takže sa s ním bude dať komunikovať. To všetko sa splnilo a dokonca máme v našich smartfónoch omnoho viac. Gerrold však aj napriek tomu predpovedal viac než dosť. Pri názve svojho zariadenia vychádzal z označenia Personal Information Telecommunications Agent, teda Príručný informačný a telekomunikačný agent. Tiež napísal, že tento akronym by sa dal vysvetliť aj ako Pain in the Ass, teda Osina v zadku.

Tým naznačil aj to, ako rýchlo nás smartfóny omrzia a postupne ich začneme nenávidieť, pretože nám zobrali aj tú štipku súkromia, ktorá nám zostávala. Na záver napísal aj to, že vďaka zariadeniu si budeme môcť naplánovať výlet a zabookovať hotel, čím narážal na dnes veľmi populárny TripAdvisor. Svojou presnosťou sa pripojil k vizionárom akými boli Nikola Tesla alebo dokonca aj tvorcovia seriálu Simpsonovci.

Pozri aj: Najnovší rebríček ukázal, že Slovensko je svetovým lídrom v kybernetickej bezpečnosti

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články