Vedeli ste však, že existuje chrobák, ktorý má sebe takmer nezničiteľný pancier? Nič ho len tak ľahko neprepichne ani nerozmliaždi. Aj spod kolies auta tento chrobák vyjde akoby sa nič nedialo.
Pancier železného chrobáka je takmer nezničiteľný
Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že chrobák Phloeodes diabolicus nie je ničím výnimočný. V skutočnosti je však superhrdinom hmyzej ríše, vďaka svojmu pancieru je totiž takmer nezničiteľný. Ako je to možné?
Ako informuje portál Live Science, krovky chrobáka sú tvorené množstvom do seba zapadajúcich častí, ktoré pripomínajú skladačku alebo zips. K pevnosti kroviek prispieva aj špecifická vnútorná štruktúra a tvar jednotlivých častí.
Chrobák môže mať na dĺžku rozmery od 15 do 25 milimetrov a najčastejšie sa vyskytuje v Severnej Amerike. Žije pod kôrou stromov a aj keď Phloeodes vedel kedysi lietať, v súčasnosti sú jeho krovky pevne spojené, lietať teda nedokáže. Ako píše štúdia publikovaná v časopise Nature, pancier tohto chrobáka je takmer nemožné prepichnúť. Aj entomológovia, ktorí chcú uhynutého chrobáka lepšie preskúmať alebo ho chcú vystaviť, skončia zvyčajne s nepoškodeným pancierom a s kopou poohýbaných špendlíkov.
Vedci sa preto rozhodli, že vykonajú niekoľko experimentov, aby otestovali, čo všetko krovky Phloeodesa zvládnu. Ukázalo sa, že chrobák, ktorý si vyslúžil prívlastok „železný“, toho znesie naozaj veľa. Železný chrobák zvládne záťaž, ktorá je rovná 39 000 násobku jeho vlastnej telesnej váhy. Podľa vedcov je to dvakrát viac, než znesie akýkoľvek iný suchozemský chrobák.
Vďaka čomu je taký odolný?
Mikroskopická analýza vonkajšej kostry chrobáka ukázala, že súčasťou kroviek sú špeciálne oporné štruktúry rozložené tak, aby boli orgány chrobáka čo najviac chránené a oporu navyše poskytuje aj špeciálny spoj pripomínajúci skladačku. Aby mohli vedci pevnosť vonkajšej kostry železného chrobáka otestovať lepšie, vytlačili si niekoľko vzoriek za pomoci 3D tlačiarne. Ukázalo sa, že najefektívnejšie sú tie švy, teda spojenia kroviek, kde je päť čepelí. Tie sú najpevnejšie a zvládnu najväčšiu záťaž.
Za pomoci ďalších výskumov zas vedci zistili, že mikroskopická štruktúra vonkajšej kostry je stavaná tak, aby boli zúžené časti švov zaťažené čo najmenej. Najzraniteľnejšie časti chrobačieho panciera sú tak lepšie chránené pred poškodením a šev je o niečo pevnejší. Vedci dúfajú, že ak pochopia, vďaka čomu je železný chrobák takmer nezničiteľný, podarí sa im vytvoriť odolnejšie materiály využiteľné v rôznych odvetviach.
Nahlásiť chybu v článku