Nemusíte byť žiaden génius, aby ste svoju pamäť dobre vytrénovali. Stačí, ak poznáte tie správne techniky. Iste z kníh, či seriálov poznáte napríklad Sherlocka Holmesa. Jeho schopnosti nie sú len fikciou, niektoré sa môžete naučiť aj vy.
Budujte si pamäťové paláce
Ak ste niekedy videli Sherlocka Holmesa, iste viete, že si informácie skladuje v tzv. pamäťových palácoch. Ako informuje portál Live Science, táto technika je poriadne stará, používali ju už starovekí Gréci. Technike sa v odborných kruhoch hovorí aj metóda loci. Základom je vybaviť si v pamäti miesto, ktoré veľmi dobre poznáte. Informácie následne na tomto mieste „uložíte“ a neskôr sa k nim môžete vrátiť.
Napríklad, ak máte radi park vo vašom meste, predstavte si, ako pri lavičke odkladáte slovo „kniha“ a pri fontáne si zas odkladáte slovo „fľaša“. Ak neskôr chcete tieto slová z pamäti vyloviť, predstavte si, ako sa vo svojom obľúbenom parku vraciate po chodníku späť a odložené informácie zbierate tam, kde ste ich predtým nechali.
Vďaka tejto metóde si svetoví šampióni dokážu zapamätať neuveriteľné množstvo informácií. Bez problémov si zapamätajú dlhé zoznamy čísel, slov či poradie kariet v niekoľkých balíčkoch. Väčšina súťaží testujúcich pamäť sa zameriava len na krátkodobú pamäť. Práve tej sa venuje aj väčšina štúdií. Ako však vplýva metóda loci na dlhodobú pamäť?
Koľko slov si dokážete zapamätať?
Ako informuje štúdia publikovaná v časopise Science Advances, dobre známe miesto, ktoré si predstavujeme, slúži ako pomyselné lešenie. K nemu postupne môžeme pridávať nové, nesúvisiace informácie. Kombinácia starého a známeho s novými informáciami pôsobí ako veľmi silné lepidlo, ktoré udrží informácie na mieste.
Aby vedci túto hypotézu otestovali, pozvali si do laboratória 17 pamäťových atlétov, ktorí sa vďaka rôznym súťažiam zaradili do svetového zoznamu 50 ľudí s najlepšími pamäťovými schopnosťami. Okrem toho si prizvali 16 ďalších ľudí, ktorí sa pamäťovým atlétom podobajú vekom či intelektom.
Každý z účastníkov výskumu podstúpil funkčnú magnetickú rezonanciu (fMRI), počas ktorej mali študovať rôzne zoznamy slov. Následne im výskumníci prezentovali náhodné zhluky 3 slov a ich úlohou bolo určiť, či sa v predchádzajúcom zozname nachádzali v rovnakom poradí.
Súčasťou ďalšej časti výskumu bolo 50 náhodne vybratých ľudí, ktorí nemali predchádzajúce skúsenosti s pamäťovým tréningom. V rámci štúdie však 17 z nich podstúpilo intenzívny 6-týždňový tréning, počas ktorého pracovali s metódou loci. 16 účastníkov taktiež podstúpilo aktívny pamäťový tréning, používali však iné metódy. Ostatní účastníci boli súčasťou kontrolnej skupiny.
Nemusíte byť génius, stačí trénovať
Účastníci opäť podstúpili vyšetrenie za pomoci fMRI (pred tréningom, ale aj po ňom). Na zadané zoznamy slov sa ich výskumníci pýtali 20 minút a následne 24 hodín po zadaní. Na základe tohto testu identifikovali vedci tzv. slabé spomienky, teda také, ktoré si účastníci dokážu vybaviť po 20 minútach, avšak nie po 24 hodinách. Odolné spomienky boli tie, ktoré ostali v pamäti účastníkov aj po 24 hodinách. Na zoznamy slov sa vedci účastníkov opäť pýtali po 4 mesiacoch.
Ako sa dalo čakať, účastníci trénovaní metódou loci na tom boli z dlhodobého hľadiska najlepšie. Zaujímavé je, že u tých, ktorí trénovali metódu loci, sa výrazne zlepšila schopnosť ukladať tzv. odolné spomienky, schopnosť ukladať slabé spomienky sa však nezmenila. Ľudia ovládajúci metódu loci si po 20 minútach dokázali vybaviť zo zoznamu v priemere 62 slov. Ľudia s aktívnym pamäťovým tréningom, avšak bez metódy loci si vybavili po 20 minútach v priemere 41 slov. Ľudia bez akéhokoľvek tréningu si vybavili 36 slov. Po 24 hodinách sa počty zmenili na 56, 30 a 21 slov.
Ľudia trénovaní metódou loci si aj po 4 mesiacoch dokázali vybaviť v priemere 50 slov. Čo však vedcov fascinovalo najviac, bol fakt, že nižšia miera aktivácia mozgu viedla k vyššiemu počtu zapamätaných slov. K tomu, aby ste sa s metódou loci naučili pracovať, nemusíte byť génius, dokáže to každý. Samozrejme, metóda nemusí vyhovovať každému, s pravidelným tréningom však dosiahnete badateľné zmeny.
Nahlásiť chybu v článku