pixabay.com

Zatvorte oči a predstavte si napríklad psa. Vidíte jeho uši, farbu srsti, jeho chvost a mnoho ďalších detailov. 2% ľudí na tejto planéte však nevidia celkom nič. Ich mozog im to totiž nedovoľuje...

Človek je tvor komplikovaný a preto nečudo, že môže naše telo, myseľ a duša trpieť tými najrôznejšími neraz veľmi podivnými chorobami a poruchami. Niektoré z nich sme vám už ukázali v našom trojdielnom seriáli Tie najhoršie psychické a duševné poruchy, ktorými trpia ľudské duše. Dnes sa pozrieme len na jednu konkrétnu, a tou je takzvaná aphantasia, teda absolútna strata predstavivosti.

Článok pokračuje pod videom ↓

Väčšina ľudí, keď zatvorí oči, vidí čokoľvek ich napadne. Dokážu si predstaviť svojich priateľov, rodinu, krásne miesta, na ktoré radi spomínajú, alebo nechávajú svoju predstavivosť len tak tvoriť a oni sami relaxujú popritom, ako ich myseľ generuje náhodné obrazy. Asi 2% svetovej populácie však po zatvorení očí nevidí celkom nič, len prázdno a čierno-čiernu tmu. Nech sa pokúšajú akokoľvek, nedokážu si v mysli vytvoriť žiadne konkrétne obrazy, žiadne spomienky. Viete si to vôbec „predstaviť“?

Foto: pixabay.com

Absenciou fantázie, takzvanou aphantasiou, trpí približne 2% svetovej populácie. Teda na vzorke 100 ľudí je veľmi pravdepodobné, že nájdete dvoch, ktorí si nebudú vedieť vo svojej mysli predstaviť absolútne nič. Keď ich poprosíte, aby zavreli oči a predstavili si piesočnatú pláž, oni uvidia len temnotu… Väčšina ľudí, ktorí touto neurologickou zvláštnosťou trpia, si však často ani neuvedomia, že s nimi nie je niečo v poriadku. Ako by aj mohli? Svet, v ktorom si ľudia vedia navodiť vizualizácie predmetov len vo vlastných hlavách, je pre nich absolútne nepredstaviteľný…

Absenciu fantázie (aphantasiu) po prvý raz opísal už v roku 1880 Francis Galton. Od tej doby však tento jav ostal neštudovaný a akosi sa naň zabudlo. Opäť sa do povedomia ľudí dostal v roku 2005, keď jeden pacient vkročil do ordinácie neurológa Adama Zemana z Univerzity v Exeteri. Po pomerne jednoduchom zákroku si pacient všimol, že si už viac vo svojej mysli nedokáže vytvárať a vybavovať akékoľvek obrazy. Jednoducho tam ostala tma a jeho „vnútorné oko“ akoby ostalo slepé.

Doktor Zeman so svojím tímom publikovali vedeckú štúdiu o tomto jave o celých 10 rokov neskôr v roku 2015. 10 rokov strávil neurológ študovaním tohto zvláštneho javu. Po vydaní štúdie sa zrazu zistilo, že anonymný pacient z roku 2005 nebol zďaleka jediným prípadom, ale na svete žije pomerne dosť ľudí s rovnakým problémom a to absenciou fantázie. Mnohí si to ale uvedomili až potom, ako sa táto neurologická zvláštnosť dostala svoje pomenovanie a objavila sa na svetle sveta v roku 2015. Dovtedy totiž ani len netušili, že predstavovať si niečo v mysli je vôbec u človeka možné.

pixabay.com
pixabay.com

Máte aj vy problémy s predstavivosťou vo vašej mysli? Nebojte sa, podľa vyjadrení doktora Zemana nejde o neurologickú poruchu, ale ide o odlišný spôsob prežívania sveta.

Pozri aj: Veda dokázala, ktorá duševná porucha sa najčastejšie vyskytuje u vysoko inteligentných a kreatívnych ľudí

interez.sk (Lukáš M.), omgfacts.com
Uložiť článok

Najnovšie články