Ilustračné foto: Pixabay

Viete si predstaviť, že by ste celý svoj život necítili žiadnu bolesť alebo úzkosť?

Bolesť je celkom normálnou a takisto nevyhnutnou súčasťou nášho života. Keď sa udrieme, často vieme, akú bolesť o pár sekúnd ucítime. Existuje však aj žena, ktorá vďaka genetickej mutácií, necíti vôbec žiadnu bolesť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Jo Cameron, 71 ročná žena s genetickou mutáciou, sa počas svojho života stretla s mnohými modrinami, zlomenými kosťami či popáleninami. Nič z toho však necítila práve vďaka svojej „super schopnosti“, ktorú má.

Práve vďaka Jo sa však naskytuje možnosť nových spôsobov liečby chronických bolestí a úzkostí. Existuje už aj štúdia, ktorá sa touto genetickou poruchou a samotnou Jo zaoberá. Tá bola publikovaná v British Journal of Anesthesia a vykonali ju vedci z University College London (UCL) a z University of Oxford.

Vedci píšu: „Jo Cameron uviedla početné popáleniny a rezné rany, ktoré ju vôbec neboleli. Často si popáleninu všimla až vtedy, ak zacítila nejaký pach. Tieto rany sa jej následne hojili veľmi rýchlo a to so skoro žiadnou alebo menšou jazvou. Takisto nám povedala, že konzumuje veľmi pálivé chilli papričky bez akýchkoľvek nepríjemných pocitov.“

Jo Cameron zo Škótska si uvedomila, že jej stav je zvláštny už v polovici šesťdesiatych rokov, kedy mala problémy so svojimi bedrami a rukou. Na prekvapenie samotných lekárov im však hovorila, že nemá žiadne bolesti a neprosila ich ani o žiadne lieky na tlmenie bolesti. Lekári takisto zistili, že jej zranenia sa hojili neobvykle rýchlo.

„Dlhé roky som netušila, že existuje nejaká genetická mutácia. Doteraz som si myslela, že je to úplne normálne,“ vyjadrila sa Jo Cameron. „Bola by som však nadšená, ak by akýkoľvek výskum mojej genetiky mohol pomôcť iným ľuďom, ktorí trpia.“

„Výsledky týchto zistení sú obrovské,“ vyjadril sa vo svojej výpovedi Dr. Devjit Srivastava, konzultant v nemocnici v severnom Škótsku, ktorý Jo liečil. Hneď ako si necitlivosť všimol, odkázal ju na tím výskumníkov, ktorí sa zaujímajú o bolesť a genetiku na UCL a na Oxford University.

A čo sa to vlastne s Jo deje? Na to, aby to mohli vedci zistiť, sa museli najprv pozrieť na DNA tejto ženy, v ktorej našli veľmi pozoruhodné rysy. V DNA objavili dve mutácie, jednu s názvom FAAH-OUT a druhú, ktorá sa nachádzala v susednom géne, ktorý kontroluje enzým známy pod názvom FAAH. Práve druhá mutácia sa dlhodobo spája s pocitom bolesti, náladou a takisto pamäťou. Zdá sa, že genetické mutácie vedú k menšiemu množstvu enzýmu FAAH.

Ako ukázali aj predchádzajúce štúdie, myši, ktoré boli bez génu FAAH, mali znížený pocit bolesti, rýchle hojenie rán a takisto aj zníženú úzkosť. Výsledky Jo sa od výsledkov tohto výskumu v mnohom nelíšili. Sama sa označuje za optimistu a a na bežnej mierke úzkosti či bolesti mala veľmi nízke skóre.

„Dúfame, že časom by naše zistenia mohli prispieť ku klinickému výskumu pooperačnej bolesti a úzkosti,“ povedal Dr. James Cox z UCL Medicine pre Guardian.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články