Ochrancovia prírody v Rusku sú nadšení. Vzácna divá mačka bude mať vyhradené územie v rámci prírodnej rezervácie Sailyugemsky. Divá mačka manul je extrémne vzácna a patrí medzi ohrozené druhy. Týmto sa zabezpečí, že manul bude mať väčšiu možnosť rozširovať a množiť sa a biológovia tak snáď budú môcť bližšie preštudovať túto nádhernú dlhosrstú mačku.
Mačka manul je jediná dlhosrstá divoko žijúca mačka, ktorej veľkosť je približná mačke domácej. Vedci a biológovia však manula nemajú podrobne preskúmaného práve kvôli jeho vzácnosti, ako aj veľkej plachosti. Aj preto dúfajú, že nové územie vyhradené pre manula im pomôže lepšie pochopiť jeho správanie a dozvedieť sa viac o živote tejto chlpatej šelmy. Územie, ktoré bude mať manul k dispozícií, je veľké 32 kilometrov štvorcových.
Manul bol prvýkrát opísaný prírodovedcom Petrom Pallasom v roku 1776 a v angličtine stále nesie meno po ňom – Pallas cat. Hustá srsť manula robí opticky väčším ako v skutočnosti je. Práve jeho krásna huňatá kožušina žiaľ stojí za jeho nízkym počtom, keďže v minulosti boli tieto mačky obľúbenou korisťou mnohých pytliakov.
Ak by ste ale chceli pohladkať takúto mačku, nedopadlo by to najlepšie. Aj keď manul zvyčajne váži iba 4 až 5 kíl, má pazúry ostré ako britva, ktoré rozhodne neváha použiť.
Pozrite si milé video manula, ktorý skúma kameru umiestnenú pri jeho útočisku:
Manul obýva oblasti Ruska, ale aj Mongolska a Číny. V Mongolsku a v Číne však nie je chránený, čo mu spôsobuje významné problémy. V Číne ho dokonca poľnohospodári pokladajú za škodcu, a tým pádom je jeho existencia ohrozená ešte viac.
„Manul je mačka, ktorá je svetom zabudnutá, pritom si to rozhodne nezaslúži. Na svete existuje len hŕstka vedcov, ktorí sa o neho zaujímajú“, povedal Denis Malikov, riaditeľ prírodnej rezervácie Sailyugemsky.
Pochvalne sa na činnosť biológov vyjadril aj Jim Sanderson, riaditeľ nadácie pre ochranu mačkovitých šeliem: „Naši ruskí kolegovia robia úžasnú prácu pri monitorovaní a ochrane života tejto úžasnej mačky“.
Iba čas ukáže, či tieto opatrenia pomôžu zvýšiť populáciu manula, ale ruskí vedci veria, že sa im to podarí. My ostatní môžeme len dúfať, že to tak bude a túto krásnu divú mačku budú môcť obdivovať aj ďalšie generácie.
Na záver si pozrite video, ktoré zachytáva krásu manulých mačiatok:
interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku