Ilustračná foto: Unsplash

Farbu žĺtka ovplyvňuje prítomnosť rôznych farbív v strave nosníc.

Biele žĺtka vajec, ktoré sa začiatkom tohto mesiaca stali hitom japonských sociálnych sietí, vyvolali otázky o bezpečnosti ich konzumácie. Farba vaječných žĺtkov sa však v závislosti od stravy nosníc môže meniť v pomerne širokom spektre farieb, uvádzajú rôzne štúdie, píše TASR.

Článok pokračuje pod videom ↓

Fotografie a videá zverejnené japonskými používateľmi sociálnych sietí zachytávajú jedlá pripravené z vajec s úplne bielym žĺtkom, napríklad vajcia uvarené natvrdo alebo omelety. Spôsobuje ju použitie ryžovej kŕmnej zmesi namiesto kukuričnej zmesi, uvádza štúdia vedcov z Inštitútu pokročilých biovied na Univerzite Keio v Tokiu zverejnená v októbri 2020 žurnálom Food Chemistry.

Záleží od kŕmnej zmesi

„Vajcia z ryžovej zmesi majú inú vôňu a textúru ako obyčajné vajcia,“ uvádza štúdia. Bežné vajíčka sú podľa štúdie nielen bohatým zdrojom vitamínov B2, B12 a D, ale obsahujú aj rôzne minerály, napríklad vápnik a železo. Dodáva, že vajcia nosníc kŕmených ryžovou zmesou majú výrazne vyšší betaínu a uridín monofosfátu. Betaín podporuje trávenie a má aj protizápalové účinky, uridín monofosfát podporuje činnosť nervovej sústavy. Konzumácia vajec s bielym žĺtkom je bezpečná.

Farbu žĺtka ovplyvňuje prítomnosť rôznych farbív v strave nosníc, najčastejšie karotenoidov. Ich množstvo v strave sliepok určuje sýtosť farby žĺtka a jeho celkovú farbu od svetložltej cez sýtožltú, zlatú až po oranžovú, uvádza štúdia z roku 2011 vydaná v prvom zväzku publikácie Improving the Safety and Quality of Eggs and Egg Products. Jej výskedky potvrdzuje aj štúdia z roku 2020 vydaná v odbornom žurnále Animal Feed Science and Technology.

Karotenoidy sú organické v tukoch rozpustné (lipofilné) látky zo skupiny tetraterpenoidov. Prirodzene sa vyskytujú v rastlinách, hubách, živočíchoch a mikroorganizmoch. Delia sa na dve základné skupiny: karotény (červené farbivo) a xanthofyly – kyslíkaté zlúčeniny odvodené od karoténov (žlté farbivo). Karotenoidy majú výrazné antioxidačné účinky.

Pomerne bežnou farbou žĺtkov je svetlá zelená, ktorá vzniká napríklad pri príprave vajec natvrdo zo zlúčenín železa a síry. Spôsobuje ju príliš prudké varenie vajec a nebráni ich konzumácii. Pozornosť vedcov a miestnych médií v roku 2020 upútala netradičná sýtozelená farba surového žĺtka vajec z farmy v meste Malappuram v štáte Kerala na juhozápade Indie. Nosnice a vajcia skúmali vedci z Keralskej univerzity veterinárstva a živočíšnej výroby (KVASU).

Analýzou a zmenou kŕmnej zmesi zistili, že netradičnú farbu spôsobila strava hydiny. Presného „vinníka“ sa im však zistiť nepodarilo, pretože vtáky sú chované vo voľnom výbehu. Sliepky vychované z takýchto vajec údajne tiež znášali zelené vajcia, tvrdí majiteľ farmy. Dodáva, že ich konzumácia je bezpečná, čo dokazuje tým, že ich s rodinou sám jedol. Chuťovo sa vraj nelíšili od bežných vajec.

Uložiť článok

Najnovšie články