Ľudská myseľ je schopná neuveriteľných vecí. Je kreatívna a dokáže riešiť problémy, ktoré sa zdajú byť neriešiteľné. Nie je to však dokonalý nástroj a občas robí veci, ktorým vedci nerozumejú ani po desiatkach rokov skúmania. Jedným z nich je aj fenomén déjà vu.
Toto som už videl
Stalo sa vám už niekedy, že sa vám zdalo, že presne tento moment ste už predtým niekedy zažili? Ako píše portál Science Alert, tomuto zvláštnemu fenoménu sa hovorí déjà vu. Dlhodobo sa mu venujú filozofi, ale aj neurológovia. Pojem pochádza z francúzštiny a v preklade znamená „už videné“, prvé teórie o tom, čo ho spôsobuje, sa začali objavovať už okolo roku 1800.
Neraz si ľudia mysleli, že je to prejav duševného ochorenia alebo ochorenia mozgu. Alebo je to možno len chvíľkové pochybenie v inak normálne fungujúcom mozgu. Téme déjà vu sa vo svojej práci venoval aj odborník Alan Brown. Preskúmal množstvo výskumov, ktoré sa fenoménu dovtedy venovali. Ukázalo sa, že väčšina z nich zmieňovala paranormálne javy a nadprirodzené schopnosti.
Z výskumov Brown zistil, že zhruba dve tretiny ľudí zažijú déjà vu aspoň raz za svoj život. Spúšťačom je zvyčajne je miesto, na ktorom sa práve nachádzame, alebo konverzácia. V priebehu stáročí sa déjà vu v medicínskej literatúre spája aj s istým druhom záchvatov.
Mozog niektoré spomienky takpovediac ukrýva
Ďalší tím vedcov sa rozhodol výskum posunúť o niečo ďalej a déjà vu preskúmať v laboratóriu, informuje The Conversation. Testovali hypotézu, že k fenoménu dochádza najmä vtedy, ak sa ocitneme na mieste, ktoré sa podobá na také, kde sme už v minulosti boli, no naša myseľ spomienku naň takpovediac ukryla.
Predstavte si napríklad, že idete do nemocnice navštíviť priateľa a prechádzate okolo ošetrovne. Zrazu máte pocit, že ste tam už predtým boli, aj keď ste tam prvýkrát. K déjà vu môže dôjsť napríklad preto, lebo nábytok je v ošetrovni rozložený podobne, ako v inej miestnosti, ktorú ste už predtým videli. Súčasná situácia sa teda v mysli prepojí s ukrytou spomienkou.
Vedcom pomáha virtuálna realita
Podľa odborníkov sa fenomén vyskytne vtedy, ak si mozog nedokáže vybaviť presnú spomienku predchádzajúcej udalosti. V tomto prípade obraz podobnej miestnosti, ktorú ste videli predtým. Dostaví sa preto silný pocit, že tu sme už boli, toto sme už zažili.
Aby vedci mohli hypotézu otestovať, využili virtuálnu realitu. Vďaka tomu mohli poľahky manipulovať s prostredím, v ktorom sa ľudia vo virtuálnej realite ocitli. Ukázalo sa, že déjà vu sa skutočne objavilo vtedy, ak boli dve scény podobné, no tú predchádzajúcu si človek úplne nezapamätal.
Potvrdenie hypotézy ale neznamená, že priestorová podobnosť je jedinou príčinou zvláštneho fenoménu. Ďalšie faktory plánujú vedci skúmať v rámci ďalších výskumov.
Nahlásiť chybu v článku