V posledných rokoch sa po celom svete rozrástli rôzne komunity, ktoré sa zameriavajú na udržateľný spôsob života, alternatívne farmárčenie či na rôzne ekologické aktivity. My sme vám jednu takú zo Slovenska predstavili už v minulosti. Ide o Zaježovú, miesto kde odchádzajú ľudia znechutení systémom a vracajú sa k našim koreňom. Dnes vám predstavíme celkom iný projekt, ktorý pochádza zo vzdialenej Austrálie. Ide o ulicu na ktorej nájdete rásť rôzne potraviny. Zoznámte sa s Urban Food Street.
Predstavte si, že po zeleninu, ovocie a najrôznejšie bylinky už viac nebudete musieť chodiť do obchodu. Nebolo by to geniálne? Jednoducho by ste vyšli na ulicu a zobrali by ste si čo potrebujete. Tieto potraviny by ste naviac mali zadarmo, čerstvé, bez chemických postrekov a hnojív. Utópia? Nie. Realita v austrálskom štáte Queensland.
Projekt Urban Food Stret vznikol v roku 2009. Vtedy sa na predmestí austrálskeho mesta Buderim, neďaleko Brisbane, rozhodla komunita susedov vytvoriť niečo jedinečné. Dôvodom, prečo tento projekt vznikol, boli obyčajné limetky. Tie v roku 2009 stúpli na takú sumu, že miestni ľudia boli absolútne rozhorčení a rozhodli sa, že tento svet chce zmenu…
Niekoľko susedov si teda v tomto roku zasadilo na ulici pred svojimi domami 10 limetiek. Postupom času sa tento „pouličný sad“ rozšíril. Dnes na predmestí Buderimu funguje na podobný systém obrovská komunita ľudí. „Pouličné sady“ nájdete na celkom 11 uliciach, na ktorých sa pestuje ovocie, zelenina a bylinky, ktoré obyvatelia potrebujú najviac. Nájdete tu papriky, paradajky, mätu, tymián, granátové jablká, najrôznejšie citrusy, zemiaky, banány a desiatky ďalších produktov.
Produkty v takomto komunitnom sade sú dostupné všetkým jej obyvateľom bez ohľadu na to, či niekto sadil papriku, mätu alebo paradajky. Všetko patrí všetkým a nikto s tým nemá ani najmenší problém. Na predmestí nie je doprava tak frekventovaná, takže pestovanie na ulici pred jednotlivými domami nepredstavuje žiadne zdravotné riziká. Tieto „pouličné sady“ poskytujú obyvateľom základné potraviny každodenne. Samozrejme, že po mnohé veci musia chodiť stále do obchodu, ako napríklad mäso alebo pečivo, ale jednoznačne ide o veľmi dobré a praktické riešenie života v susedstve.
Urban Food Street pomáha celej komunite, pomáha našej planéte a pomáha predstave, že svet je ešte stále miestom, kde prevláda zdravý rozum nad materiálnym spôsobom života. Projektu sa minulý rok podarilo vypestovať až 900 kilogramov potravín a 300 kusov kapusty. No nie je to úžasné?
interez.sk (Lukáš M.), sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku