Ilustračná foto: Pixabay

Dobrou správou je, že ich zdražovanie by nemalo byť výrazné.

Ceny pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach môžu veľmi mierne zdražieť. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, vzhľadom k ostatnému odrazu na trhu s ropou a ropnými derivátmi pri určitom odraze rafinačných marží možno predpokladať limitované nevýrazné zdraženie cien palív u nás. „Benzín aj nafta by nemali zásadne presiahnuť métu 1 euro a 55 centov v najbližšom čase,“ dodal Pánis.

Článok pokračuje pod videom ↓

Analytik 365.bank Tomáš Boháček sa domnieva, že ceny ropy a veľkoobchodných cien benzínu a nafty majú vybalansované faktory pre rast i pokles. „Pre domáce ceny pohonných hmôt stále vnímame ako základný scenár osciláciu cien okolo súčasných úrovní. Aktuálne by cena nafty mohla stúpnuť, aby sa tak vyrovnala s veľkoobchodnými cenami, ale zmena určite nebude markantná,“ dodal Boháček.

Ako to vyzeralo druhý týždeň tohto roka?

Ceny benzínu na Slovensku podľa údajov Štatistického úradu v druhom týždni tohto roka medzitýždenne klesli po troch týždňoch rastu, keď sa v priemere ceny natural 95 oktánového benzínu pohybovali na 1,527 eura za liter a 98-oktánového benzín za 1,744 eura za liter. Cena nafty sa znížila na najnižšie úrovne za posledný polrok a liter sa tak tankoval približne za 1,485 eura.

Ropa si v ostatnom obchodnom týždni pripísala skromné zisky, keď benchmark WTI narástol o 1,3 percenta a končil tesne pod 74 americkými dolármi a zmes Brent sa posunula nahor o 0,4 percenta a zatvárala mierne pod 79 dolármi. Komodita sa tak priblížila na hornú hranicu pomerne úzkeho obchodného pásma, v ktorom sa nachádza od prelomu rokov. V prípade WTI je tvorené úrovňami medzi 70 a 74 dolármi a v prípade Brentu métami 76 a 79 dolárov.

Medzi obchodníkmi v minulom týždni podľa Pánisa mierne prevládali prorastové faktory. Išlo najmä o obavy z naďalej zvýšenej geopolitickej nervozity na Blízkom východe. K narušenej bezpečnostnej situácii v Červenom mori, kde pokračovali útoky húsijských rebelov na obchodné lode Západu a ataky americkej a britskej armády na týchto bojovníkov v Jemene, sa pridalo napätie medzi Iránom a Pakistanom. Obe krajiny podnikali letecké útoky na ciele na opačných stranách hraníc.

„Rast cien ropy však bol napriek tomu relatívne obmedzený, keďže k reálnemu obmedzeniu dodávok ropy na svetové trhy neprichádza a ostávajú bohato zásobené. Určitým plusom pre komoditu bolo aj zlepšenie výhľadu rastu dopytu po nej podľa najnovšej prognózy Medzinárodnej energetickej agentúry, čoho podstatná časť už bola zrejme započítaná v cenách. Okrem toho ropu držali na vyšších úrovniach výpadky ťažby v Líbyi a v Severnej Dakote,“ doplnil Pánis.

Ceny elektrickej energie pre nabíjanie elektromobilov, boli podľa vykazovaných úrovní ŠÚ v druhom týždni roka nezmenené, a cena za 1 kWh AC, DC a Ultra ostala pri úrovni 0,41 eura, 0,55 eura a 0,69 eura. „Cena elektrickej energie na pre nás benchmarkovej burze v Prahe sa medzitýždenne znížila o 7 % na 83 eur za megawatthodinu a v dohľadnom čase očakávame ešte jej mierny pokles, ktorý v medziročnom porovnaní už aktuálne dosahuje viac ako 50 %. Tento vývoj by mal znížiť aj ceny nabíjania elektromobilov, keďže ale koncové cenové vplyvy sú oneskorené, pokles očakávame do 2 týždňov,“ uzavrel Boháček.

Uložiť článok

Najnovšie články