Predstavte si svet, v ktorom by ste mohli nervozitu, neistotu alebo úzkosť jednoducho vypnúť bez nutnosti požitia liekov. Rovnako tak by sme boli schopní jednoducho vyliečiť neurodegeneratívne ochorenia ako sú Alzhaimerova alebo Parkinsonova choroba. Predstavte si, že by ste boli schopní si sami vybrať, ktoré myšlienky si zapamätáte navždy a ktoré chcete zabudnúť, prípadne sa učiť nové veci 1000-krát rýchlejšie. Znie to ako sci-fi, ale spoločnosť Kernel už začala s vývojom technológie, ktorá by mala presne toto umožniť.
Náš mozog je úžasný stroj
Umožňuje nám pochopiť ekonómiu, fyziku, chémiu a mnoho ďalších oblastí. Zároveň je to však miesto, ktoré toho dokáže oveľa viac než len ukladať informácie. Obsahuje tiež naše spomienky, priateľstvá, sny – drží pohromade všetko, čo nás robí jedinečnými a všetko, čím sme. Na našu škodu však toho o našom mozgu vieme veľmi málo. Choroby ako Alzhaimerova choroba nás oberajú o naše spomienky a my tak prichádzame o našu osobnosť. Ochorenia ako Parkinsonova choroba nás zasa oberajú o našu samostatnosť a nezávislosť. Iba týmito dvoma chorobami je na svete postihnutých viac ako 56 miliónov ľudí. Podobných ochorení sú však tisícky.
Už čoskoro to však budeme môcť zmeniť. Zakladateľ spoločnosti Braintree, Bryan Johnon, nedávno ohlásil investíciu 100 miliónov dolárov do výskumu možností preprogramovania nášho neurálneho kódu a odomknutia plného potenciálu nášho mozgu. Pre tento účel založil spoločnosť s názvom Kernel.
Johnosonova spoločnosť Kernel pracuje na vytvorení úplne prvej neuroprotézy, ktorá bude schopná napodobniť, opraviť a vylepšiť procesy v našom mozgu. Inak povedané, vyvíjajú počítač pre mozog. Takýto počítač zosilní všetky naše schopnosti, čo nám pomôže udržať krok s umelou inteligenciou a zabráni tomu, aby sa v budúcnosti dostalo jej myslenie na vyššiu úroveň ako ľudské. Inak, povedané, prepojí ľudskú inteligenciu s umelou inteligenciou. Taktiež sa tým otvorí cesta k liečeniu neurologických chorôb.
To je však iba začiatok
Takýto technologický posun by nám tiež umožnil doslova naprogramovať náš neurálny kód, čo umožní našu transformáciu doposiaľ nepredstaviteľným spôsobom. Mohli by sme sa doslova naprogramovať tak, aby sme boli tým, kým chceme byť.
Znie to ako ťažké sci-fi, vychádza však zo skutočných vedeckých prác doktora Theodora W. Bergera, profesora biomedicínskych technológií a neurobiológie, riaditeľa Centra pre neurálne technológie na Univerzite v Južnej Kalifornii a tiež vedúceho výskumníka spoločnosti Kernel. Ten zistil, že je možné vytvoriť zariadenie, ktoré by napodobňovalo spôsob komunikovania našich neurónov a mohlo by tak priamo posielať signály do nášho mozgu. Jediným problémom, ktorý predtým musíme vyriešiť, je zistiť, ako presne náš mozog funguje. Z toho vyplýva, že prvým krokom k dosiahnutiu tohto utopistického sveta je dekódovanie ľudské mozgu. A presne na to sa teraz hodlá zamerať spoločnosť Kernel, ktorá vďaka dotáciám a podpore amerických organizácií ako NIH (National Institues of Health) alebo DARPA (Defence Advanced Research Project Agency) poskladala tím svetových odborníkov z oblasti neurobiológie, ktorí by mali byť schopní identifikovať mechanizmy podliehajúce nášmu neurálnemu kódu, a v konečnom kroku ich spraviť preprogramovateľnými. Existujú už aj prvé hmatateľné výsledky, kedy sa Bergerovmu tímu podarilo výrazne vylepšiť pamäť u myší a opíc.
Hoci s takýmito neuroprotézami nebudeme kráčať po ulici už zajtra (a dokonca ani o rok), dá sa predpokladať, že nás čaká veľmi žiarivá budúcnosť. Dajte nám do komentáru vedieť, čo si o tom myslíte vy.
interez.sk (Erik Vlčák), futurism.com
Nahlásiť chybu v článku