Keď sa povie “slovenská škôlka”, väčšina z nás si pravdepodobne predstaví niečo takéto:
No tento slovenský architektonický skvost od Richarda Murgaša posúva definíciu budovy materskej školy do vôd, ktoré boli na Slovensku doteraz viac-menej neprebádané. Škôlky nemusia v rodičoch vyvolávať silnú potrebu začať preventívne štrngať kľúčmi. Môžu totiž vyzerať aj takto:
Škôlka sa nachádza v Banskej Štiavnici a dostala meno Guliver. Vznikla celkom neštandardne ako prestavba rodinného domu.
“Materská škola Guliver je výsledok zadania súkromného investora prestavať rozsiahly rodinný dom na materskú školu vyššieho štandardu. Samotný objekt materskej školy pohltil rozostavaný rodinný dom. Mali sme šťastie, že sme našli dom s parádnym pozemkom, ktorý bol od počiatku koncipovaný ako viacgeneračný a jeho štruktúra umožňovala po nutných úpravách implantovanie dispozície materskej školy,” hovorí Murgaš.
Výzvou projektu bolo využitie už existujúcich miestností rodinného domu. Fixné miestnosti bolo treba vhodne zapojiť do potrieb materskej školy. Napríklad z garáže pre nákladné auto sa stala telocvičňa presvetlená veľkým oknom.
Úpravy existujúcej stavby a terénu pozemku nakoniec vytvorili moderný areál materskej školy, ktorý pôsobí ako jeden celok.
“Záhrada už nie je iba zelenou plochou, kopec slúži rovnako dobre na sánkovanie aj ako lezecká stena, parkovisko ako dopravné ihrisko i prekážková dráha. Materská škola tak nekončí na hrane obrysu objektu, plynule prebieha do areálu a vytvára jeden zábavný celok. Moderná architektúra tu nie je cudzia, je integrálnou súčasťou areálu, vítaným osviežením a identifikačným prvkom.”
Tento projekt ukazuje, že kvalitná architektúra je omnoho viac než iba pekný dizajn. Veľký dôraz bol kladený na to, ako objekt na deti bude pôsobiť počas rôznych aktivít.
Pri vstupe je dvojpodlažná budova usadená nad úroveň horizontu a tvorí tak akéhosi „dobráckeho obra, ktorý uvíta deti pri vstupe do školy“. Z dvora je zase budova škôlky vnímaná ako prízemná. Nad dieťaťom teda nemá výraznú výškovú prevahu a zotrvanie pri nej je príjemné.
V interiéri išlo zase o vytvorenie charakteru jednotlivých miestností, nastavenie miery kontaktu s rodičmi a identifikáciu dieťaťa v škôlke. Guliver obsahuje šatňu, jedáleň, telocvičňu, wellness a tri herne s vlastnými spálňami na poschodí.
“Úspešne sme sa vyhli prvoplánovým rozprávkovým postavám na stenách herní a deťom sme radšej naservírovali kúsok severskej edukačnej striedmosti doplnenej o zábavné pozície, ako napríklad šmýkačka medzi schodiskom a šatňou, po ktorej si odvážne deti (ale i rodičia) môžu skrátiť cestu. Fun-faktor vložený do tohto návrhu bol potvrdený prvým dňom prevádzky materskej školy, keď viacerí rodičia mali problém presvedčiť svoje deti, aby s nimi konečne odišli domov.”
StartItUp.sk
Nahlásiť chybu v článku