Ian Baxter/Media Drum World

Históriu si musíme pripomínať, aby sa už nikdy nezopakovala. V Osvienčime zomrelo viac než 1 milión Židov. Každý z nich mal svoju tvár.

Od skončenia II. svetovej vojny uplynulo viac než 70 rokov. Ale realita vojny a holokaustu je rovnako desivá. Práve preto netreba na u zabúdať. Vojenský historik Ian Baxter odhalil vzácne archívne zábery z vnútra jedného z najhrôzostrašnejších koncentračných táborov  – Osvienčimu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nie sú tí druhí. Všetci patríme do jednej skupiny. Historické fotografie z vyhladzovacieho o tábora Auschwitz – Birkenau (Osvienčim), vás chytia za srdce. Môžeme sa pozrieť do očí obetí, ktoré nemali žiadnu budúcnosť. Netreba zavierať oči pred očividným zlom, pretože tým mu dávame silu.

Na fotografiách sa pozeráme do tvárí konkrétnych jedincov. Mužov, žien, starcov, dokonca aj detí. Napriek fotografickému materiálu sa bohužiaľ v našej spoločnosti stále nájdu jednotlivci popierajúci holokaust.

Nie je jednoduché o tom premýšľať. Ľahko si v obraze starej ženy premietneme našu babičku. Matky zas vidia v cudzích deťoch, ktoré sú odsúdené na smrť,  tie svoje. Séria čiernobielych obrázkov je naozaj mrazivá. vidíme židovské ženy a deti, ktorých jedinou budúcnosťou je plynová komora. Mužom dátum smrti predĺžili o pár dní, či týždňov.  Šanca na prežitie? Prakticky nulová.

Ian Baxter/Media Drum World

Zverejnené fotografie pochádzajú z knihy: Obrazy vojny: Auschwitz a Birkenau. Vzácne fotografie z vojnových archívov. Autorom knihy je vyššie spomínaný historik Ian Baxter.

„Kniha podrobne zachytáva celú ohavnosť a veľkosť Auschwitzu, tábora neďaleko komplexu Birkenau,“ píše Ian.
„Taktiež je tam krok za korkom ukázaná premena budov, vrátane krematória na budovy, ktoré spoločne vytvorili najväčšiu továreň na smrť všetkých čias.“

Osvienčim bol otvorený v roku 1940, najprv plnil funkciu väzenského tábora pre politických väzňov, no vyvinul sa do vyhladzovacieho tábora. V Osvienčime našlo svoju smrť takmer dva milióny ľudí, z nich 90 percent tvorili Židia. Okrem nich sa tu nachádzali politickí väzni, Rómovia a homosexuáli.
Z otrockej práce v tábore smrti si nemecký nacistický štát zarobil okolo 125 miliónov libier.

Ian Baxter/Media Drum World

Nad vstupom do plynovej komory nacisti umiestnili dávidovu hviezdu. znak, namaľovaný v hebrejčine na fialovej opone prekrývajúcej vstup do plynovej komory, niesol jasné posolstvo:

 „Toto je brána k Bohu. Prejdú spravodliví.“

„Mnohé z týchto budov tam ešte dodnes stoja,“ povedal Ian.

“ Všetko naznačuje tomu, že do budovania tohto kolosu bolo zapojených veľa civilných firiem. Profesionálne spolupracovali na genocíde a bez problémov dodávali SS tovar za finančnú odmenu.“

Ian Baxter/Media Drum World

Keď snímka povie viac, než stovky slov

Ian Baxter/Media Drum World

Aký to musí byť pocit kopať vlastný hrob?

Ian Baxter/Media Drum World

Aj toto sa dialo u našich severných susedov:

Ian Baxter/Media Drum World

Keď si prišli po židov, mlčali sme. Keď si prišli po homosexuálov, mlčali sme. Keď si prišli po handicapovaných, mlčali sme. A tak všetci budú mlčať, keď si prídu po nás…

Nech sú pre nás dokumenty a fotografie mementom toho, čo sa už nikdy nesmie zopakovať. Nehľadajme vinníka, ale riešenie.

Pozri aj: Ruská náhrada za trest smrti: Väznica Petak, ktorú ešte žiadny väzeň živý neopustil

interez.sk (Michaela), theladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články