Skorocel kopijovitý je veľmi užitočná rastlinka, ktorá pomáha pri rôznych zdravotných problémoch. Ak niekedy na prechádzke na skorocel natrafíte, určite ho neobchádzajte a rovno si pár lístkov vezmite domov. Jeho vedecký názov je Plantago lanceolata a je veľmi pravdepodobné, že rastie aj na vašej záhrade.
Čo zbierať?
Najliečivejšie sú práve skorocelové listy. Zozbierajte ich, opláchnite a naukladajte na papier na pečenie, aby sa dobre vysušili. Nesušte ich na slnku, ale skôr v tieni, v dobre vetranej miestnosti. Po usušení ich skladujte v papierovom vrecúšku. Možno ste nevedeli, že listy samé o sebe sú jedlé, podobné špenátovým, aj keď o niečo horkejšie. Použiť ich môžete do šalátov, ale majú všestranné využitie.
Na čo je vhodný?
Z listov si môžete pripraviť čaj ak máte problémy s dýchacími cestami. Obsahuje veľké množstvo kremíka a pomáha pri odkašliavaní. Stačia dve lyžičky sušeného skorocelu (alebo aj čerstvého), zaliať vodou a nechať 20 minút lúhovať. Čaj je vhodný aj keď máte problémy s trávením, pálením záhy alebo vredmi. Má antibakteriálne a protizápalové účinky.
Skorocel lieči aj rôzne modriny, rany, škrabance, zápaly, pomáha pri kožných problémoch a dokonca zastavuje krvácanie drobnejších rán. Jemnú kašičku si môžete vytvoriť z jednej lyžičky skorocelu a s troškou vody. Obklad si priložte na problémové miesto a upevnite obväzom. Použiť môžete aj čerstvé skorocelové lístky, ktoré prekryte ešte mikroténovým vrecúškom.
Pomáha tiež pri otravách ortuťou, hnačkách, ženských ťažkostiach, ale aj kožných vyrážkach či ekzémoch. Ak vás bolí zub, rozdrvte skorocelový koreň na prášok a nanášajte pravidelne na bolestivé miesto. Pomôcť by malo aj žuvanie čerstvého koreňa v ústach.
Vyskúšajte skorocelové listy prikladať aj na uštipnuté miesta, či už od komárov, alebo aj včiel a ôs. Listy by mali pomôcť zmierniť reakciu pokožky.
Ak sa rozhodnete túto rastlinku zbierať, uistite sa, že má čo najlepšiu kvalitu. To znamená, že sa vyhýbajte prašným miestam, miestam popri cestách a všetkým miestam, kde si myslíte, že sú rastliny postrekované. Taktiež sa vždy uistite, že máte naozaj nazbierané lístky a korene skorocelu a nie nejakej inej podobnej rastlinky. Najlepšie je, ak máte vlastnú záhradku, vtedy ho môžete pestovať sami a verím, že jeho pozitívne účinky už dobre poznáte.
Nahlásiť chybu v článku